Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Dal i Ismailov – nowy polityczny mariaż

Bułgaria: Dal i Ismailov – nowy polityczny mariaż

Kasim Dal, do 2011 r. bliski współpracownik Ahmeda Dogana, zapowiedział powołanie nowej partii politycznej w Bułgarii. Jej liderem miałby zostać niezrzeszony poseł Korman Ismailov – zarówno on jak i Dal byli niegdyś członkami Ruchu na Rzecz Praw i Wolności (DPS), partii reprezentującej mniejszość turecką w bułgarskim parlamencie, na której czele stoi właśnie Ahmed Dogan.

– Nasze działania pozostaną w ścisłym związku z partyjnymi założeniami i celami – zapowiedział enigmatycznie Dal na antenie Bułgarskiego Radia (BNR). – Chcemy, by wszystko było jasne dla naszych wyborców.

Brzmi pięknie, niestety niewiele w tej wypowiedzi konkretów. Dalowi bardzo zależy, by jego działań nie  kojarzyć z postulatami DPS-u:

– Zamierzamy uniknąć tych wszystkich przedsięwzięć, które w Ruchu na Rzecz Praw i Wolności doprowadziły do feudalizacji, scentralizowania władzy i rządów totalitarnych – krytykuje partię Dogana Dal. – U nas znajdą miejsce wszyscy, bez względu na swoje etniczne pochodzenie czy wyznawaną religię. Liczy się chęć działania – dodaje. – Chcielibyśmy zrzeszać ludzi z całego kraju, nie tylko z regionów Bułgarii, w których poseł Ismailov i ja cieszymy się największą popularnością.

Zarówno Kasim Dal jak i Korman Ismailov z powodu konfliktu z szefem partii opuścili szeregi DPS-u w styczniu 2011 r. Wybuchł wtedy niemały skandal – po blisko 20 latach współpracy Dal oskarżył publicznie Dogana o związki z bułgarskimi Służbami Bezpieczeństwa, tajną policją komunistyczną a także władzami komunistycznego reżimu. Przyczyną sformułowania tak ostrych zarzutów była niezgoda na sposób kierowania DPS-em. Po wydaleniu z partii Dal połączył swoje siły z Ismailovem, byłym szefem młodzieżówki DPS-u, obecnie posłem niezrzeszonym. Działania w kierunku założenia nowej partii planowane są na wrzesień br.

– Działalność partii będzie finansowana głównie ze składek członkowskich, jednak chcemy ubiegać się o dotacje państwowe – oczywiście, jeśli w następnych wyborach otrzymamy dobre wyniki- wyjaśnia Ismailov.

Ruch na Rzecz Praw i Wolności to partia odgrywająca kluczową rolę w świecie bułgarskiej polityki od czasu upadku systemu komunistycznego. W latach 2005-2009 była koalicjantem Bułgarskiej Partii Socjalistycznej. Szef DPS-u Ahmed Dogan jest uważany za jednego z najbardziej kontrowersyjnych polityków Bułgarii, a jego partia była niejednokrotnie posądzana o pośredniczenie w niejasnych interesach. W 2010 r. Doganowi zarzucono przyjmowanie łapówek, jednak Dogan zawsze zręcznie odpierał oskarżenia.

Mniejszość turecka w Bułgarii wynosi obecnie 10%.

 

Źródł0: balkaninsight.com, trud.bg

 

About Sylwia Dimtchev

KOMENTARZE