Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Decyzją parlamentu pomnik Cara Wyzwoliciela wróci na swoje miejsce

Bułgaria: Decyzją parlamentu pomnik Cara Wyzwoliciela wróci na swoje miejsce

Pomnik Cara Wyzwoliciela z 1901, który przed dwoma miesiącami został usunięty i poddany pracom konserwatorskim wróci decyzją parlamentarzystów na pierwotne miejsce. Podczas swojej nieobecności, posąg Aleksandra II na koniu zdążył już stać się tematem skandalu i obiektem debat oraz głosowania w parlamencie.

Na początku października Bułgarię obiegła wiadomość, że dzieło włoskiego rzeźbiarza Arnoldo Zocchi znaleziono na niestrzeżonym składzie złomu; koniowi odcięto głowę i nogi szlifierką, reszta posągu czyszczona jest za pomocą kwasu. Kierujący pracami konserwatorskimi rzeźbiarz, Marin Markow odpierał wówczas zarzuty o stosowanie barbarzyńskich metod przy renowacji i uspokajał, że remont po prostu potrwa dłużej.

Członek Niebieskiej Koalicji, Laczezar Toszew zaproponował, aby zamiast pomnika Cara Wyzwoliciela wzniesiono na jego miejscu posąg chana protobułgarskiego Asparucha. Głosowanie odbyło się w środę z udziałem 99 parlamentarzystów: dwoje opowiedziało się za projektem Toszewa, 95-ciu przeciw, dwie osoby wstrzymały się od głosu.

– Nie ma drugiego państwa, w którym przed budynkiem Parlamentu stoi pomnik władcy innego kraju. – argumentował Toszew przed dziennikarzami. – Jestem bułgarskim posłem, który proponuje, aby przed bułgarskim parlamentem stał pomnik władcy bułgarskiego.

Posąg cara Wyzwoliciela ma natomiast powrócić na swoje miejsce w marcu 2013.

Źródło: btvnews.bg, trud.bg, 24chasa.bg, vesti.bg, btvnews.bg.

About Anna Teklińska

KOMENTARZE