Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Dolina Królów Trackich na liście UNESCO
DSC_0154

Bułgaria: Dolina Królów Trackich na liście UNESCO

– Wystawa w Luwrze zwróciła oczy świata ku Kazanłykowi. – oświadczyła burmistrz gminy Kazanłyku Galina Stojanowa podczas konferencji prasowej z okazji otwarcia ekspozycji dotyczącej Doliny Królów Trackich w Paryżu. Będzie można ją oglądać w Luwrze przez najbliższe 3 miesiące.

Największą atrakcję wystawy, której pełna nazwa brzmi „Epopeja królów trackich. Archeologiczne odkrycia w Bułgarii”, stanowi brązowa maska Seutesa III, złoty wieniec i inne skarby z okresu Królestwa Odrysów. Podczas uroczystego otwarcia ekspozycji wyświetlono także film dotyczący Doliny Róż i królów trackich oraz zaprezentowano bułgarskie tańce i pieśni ludowe. Według dyrektora Historycznego Muzeum „Iskra” w Kazanłyku Momcziła Marinowa, jest to największa w historii wystawa w Luwrze dotycząca Bułgarii.

W otwarciu wystawy uczestniczyła m.in. dyrektor generalna UNESCO Irina Bokowa, która ogłosiła, że Festiwal Róż w Kazanłyku zostanie wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Podkreśliła przy tym, że nie tylko róża, ale i trackie grobowce są ważnymi symbolami Kazanłyku. Stąd istnieje duża szansa na to, że Dolina Królów Trackich także znajdzie się na liście UNESCO już w styczniu 2016 r. Władze gminy Kazanłyku są już w trakcie przygotowywania odpowiednich dokumentów, nad czym czuwa Georgi Nechrizow z Bułgarskiej Akademii Nauk.

Promocja zabytków Doliny Róż stanowi wielką szansę dla Kazanłyku jako ważnego ośrodka turystycznego, a co za tym idzie – dla rozwoju gospodarczego całego regionu.

Źródło: actualno.com

About Krzysztof Popek

Doktorant historii i student filologii bułgarskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zafascynowany XIX-wiecznymi Bałkanami, psami corgi Elżbiety II oraz czarną kawą.
KOMENTARZE