Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Dymisja rządu Płamena Oreszarskiego
gazprom

Bułgaria: Dymisja rządu Płamena Oreszarskiego

W czwartek parlament przyjął dymisję rządu Płamena Oreszarskiego. Do października w Bułgarii władzę będzie sprawował powołany przez prezydenta Plewnelijewa rząd tymczasowy, po czym do władzy może dojść proeuropejska koalicja.

Dymisja bułgarskiego rządu może stać się poważnym problemem dla projektu Gazociągu Południowego – istnieje ryzyko, że Gazprom nie uruchomi gazociągu do końca 2015 roku, podaje rosyjska gazeta Kommiersant.

W czerwcu, Premier Bułgarii, Płamen Oreszarski pod presją Stanów Zjednoczonych ogłosił, że wstrzymuje budowę i rozpoczyna konsultacje z Komisją Europejską, która nalegała na sprawdzenie okoliczności związanych z przetargiem, przypomina gazeta.

Rząd techniczny, powołany przez Prezydenta, będzie miał prawo negocjowania projektu Gazociągu Południowego, ale jego decyzje będą musiały być zatwierdzone przez parlament, a Prezydent Rosen Płewneliew (przedstawiciel partii GERB i zwolennik kursu euroatlantyckiego) ma prawo weta.

Kilka źródeł rosyjskiej gazety uważa, że decyzje w sprawie projektu South Stream nie będą tak właściwie podejmowane w Bułgarii i ogólnie rzecz biorąc nie ma znaczenia, kto obejmie władzę.

Jedno ze źródeł podejrzewa, że Sofia nawet z nowym rządem i presją ze strony zachodniej, zrezygnuje z budowy gazociągu. Jeśli dojdzie do zatrzymania tranzytu przez terytorium Ukrainy, ucierpi na tym Bułgaria, która nie posiada praktycznie żadnych innych alternatywnych dostawców, a ilość tranzytów i preferencyjne ceny gazu od South Stream mogą wzbogacić budżet państwa.

Inne źródło przypomina, że w 2009 roku Bojko Borisow postulował, aby dotychczasowe uzgodnienia związane z projektem South Stream zostały anulowane, a jego budowa opóźniła się o kilka lat.  Analityk rosyjskiego Sbierbanku, Walerij Niestierow, zakłada, że termin rozpoczęcia działalności gazociągu może zostać opóźniony o jeden rok.

Źródło: dnes.bg

About Angelika Czarnopyś

KOMENTARZE