Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Dzień Budzicieli Narodu
20131024-VXZUVVNDYZW-1382618957

Bułgaria: Dzień Budzicieli Narodu

Kiedy w Polsce odchodzi się Wszystkich Świętych, Bułgarzy celebrują Dzień Budzicieli Narodu. Tak więc 1 listopada to także święto upamiętniające wszystkich bułgarskich pisarzy, działaczy narodowych oraz bojowników za wolność, którzy przez wieki dbali o duchowe wartości narodu, a także przyczynili się do odrodzenia państwa bułgarskiego po niemalże pięćsetwiekowej niewoli. Najważniejszymi budzicielami narodu są św. Iwan Rilski, Władysław Gramatyk, Paisij Chilendarski, Neofit Rilski, Georgi Sawa Rakowski, Wasił Lewski, Christo Botew, Hadżi Dimityr, Iwan Wazow czy Ljuben Karawełow.

Po raz pierwszy Dzień Budzicieli Narodu był obchodzony w 1909 r. w Płowdiwie. W 1923 r. car Borys III ogłosił 1 listopada ogólnonarodowym świętem pamięci o zasłużonych dla ojczyzny Bułgarach. W 1945 roku zakazano jego obchodzenia i nie było one ono celebrowane przez cały okres komunistyczny. Ponownie wprowadzono je do kalendarza w 1992 r. – wtedy też uzyskało swoją oficjalną nazwę Dnia Budzicieli Narodu.

Każdego roku święto skupia się na jednej, konkretnej postaci historycznej. Tegoroczne obchody poświęcone będą dorobkowi Stojana Omarczewskiego, ministra oświaty w rządzie Aleksandra Stambolijskiego (1919–1923). To właśnie z jego inicjatywy, a przy wsparciu grupy intelektualistów (m.in. Iwana Wazowa, Michaiła Arnaudowa, Ljubomira Mileticza), Dzień Budzicieli Narodu stał się oficjalnym świętem państwowym.

Tradycyjnie obchody rozpocznie uroczyste wywieszenie flagi przed głównym wejściem siedziby prezydenta. Następnie Rosen Plewneliew ma odznaczyć Orderem Starej Płaniny akademika Stefana Wodeniczarowa za jego zasługi dla rozwoju nauki, a także przekazać Honorowe Odznaczenie Głowy Państwa dla Bułgarskiej Akademii Nauk i Związku Naukowców. Z okazji święta Biblioteka Państwowa im. św. św. Cyryla i Metodego w Sofii ogłosiła dzień drzwi otwartych (w godzinach od 10:00 do 15:00).

Źródła: actualno.com, dnevnik.bg, trud.bg

About Krzysztof Popek

Doktorant historii i student filologii bułgarskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zafascynowany XIX-wiecznymi Bałkanami, psami corgi Elżbiety II oraz czarną kawą.
KOMENTARZE