Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Dzień św. Ignacego
Ignatius_of_Antioch

Bułgaria: Dzień św. Ignacego

W Bułgarii 20 grudnia obchodzi się dzień św. Ignacego, biskupa Antiochii w I w. n.e., ucznia św. Jana Ewangelisty, jednego z pierwszych Ojców Kościoła oraz męczennika. Święto związane jest z zimowym przesileniem i uznawane bywa za początek Nowego Roku. Nazywane jest m.in. Młodym Rokiem, Nowym Dniem czy Młodym Miesiącem.

Najbardziej charakterystycznym obyczajem związanym z świętem jest tzw. wpełzanie (połazwane). Ot tego, kto pierwszy wejdzie do domu w dniu św. Ignacego, zależy jak będzie wyglądać następny rok. Tradycyjnie, społaznik (tj. osoba, która jako pierwsza przyjdzie do domu w czasie tego święta) po wejściu do gospodarstwa powinien pozdrowić domowników, następnie wziąć kijek i machając nim przy ognisku wypowiedzieć następujące słowa: „Ile iskier, tyle jagniątek”. W wielu wioskach uważa się, że społaznik powinien także siąść na przyniesionym przez siebie kijku lub słomie, co ma skutkować nowym potomstwem w domostwie.

Tego dnia, gospodarze, którzy wyszli jako pierwsi z domu, po powrocie przynoszą ze sobą kijek, który zostawiają za drzwiami. Następnie idą do kuchni, ugniatają surowe ciasto na kołacz (tj. tradycyjny świąteczny chlebek), odrywają mały kawałek i formują z niego krzyż, który się wypieka. Wierzy się, że w ten sposób wypędza się z domu całe zło. Robi się tak z każdym kołaczem, a ich ilość uzależniona jest od  liczby członków rodziny.

Wierzy się także, że jeśli dzień św. Ignacego jest pogodny, to w kwietnia, czasie żniw, będzie susza. Jeżeli zaś pada deszcz, kwiecień także będzie deszczowy, a co za tym idzie – zbiory będą udane. Jeżeli w dzień św. Ignacego i Wigilię pada śnieg, jest to zapowiedź szczęścia i dobrobytu. Podobnie w przypadku zachmurzenia – wtedy można spodziewać się urodzajnych żniw.

Według tradycji, najbliższe 12 dni w miesiącu (znaczy od 20 do 31 grudnia) będą odzwierciedleniem 12 miesięcy następnego roku, np. 20 grudnia pokaże co będzie działo się w styczniu.

Istnieje także przesąd mówiący, że niczego nie powinno wynosić się tego dnia z domu (przede wszystkim ognia, żaru lub soli, którego symbolizują dobrobyt domostwa). Nie powinno się także niczego pożyczać tego dnia.

Uważa się również, że nie wskazane jest wstawanie od stołu w czasie jedzenia – w konsekwencji kury mogą nie dawać jajek. Odradza się także szycia i plecenia, gdyż może to spowodować związanie jelita u kur. Jeżeli w dzień św. Ignacego gotowałeś fasolę, możesz spowodować gradobicie. Pranie natomiast może być przyczyną choroby. Odradza się także płodzenia dzieci tego dnia – urodzić się mogą z upośledzeniem, natomiast kobiety w stanie błogosławionym, by mieć lekki poród, powinny unikać pracy.

Źródło: vesti.bg

About Krzysztof Popek

Doktorant historii i student filologii bułgarskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zafascynowany XIX-wiecznymi Bałkanami, psami corgi Elżbiety II oraz czarną kawą.
KOMENTARZE