Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Energia jądrowa nie zostanie opodatkowana

Bułgaria: Energia jądrowa nie zostanie opodatkowana

Bułgaria nie będzie zobowiązana do złożenia poręczenia finansowego, jeśli zdecyduje się na budowę siódmego bloku elektrowni jądrowej AEC Belene z wykorzystaniem technologii amerykańskiej firmy Westinghouse. Wystarczy gwarancja za strony bułgarskiej, że obecnie obowiązujące przepisy nie ulegną zmianie i nie zostanie wprowadzony podatek od energii jądrowej. – wynika z oświadczenia ministra Gospodarki i Energetyki, Dragomira Stojnewa.

Strategią ministerstwa jest udzielenie mandatu Bułgarskiemu Holdingowi Energetycznemu (BEH) na rozpoczęcie negocjacji z przedsiębiorstwem Westinghouse w sprawie formułowania założeń finansowo-legislacyjnych projektu. W razie braku porozumienia, ministerstwo będzie szukać innych rozwiązań, korzystnych dla rozwoju bułgarskiej energetyki jądrowej.

- Jeśli model finansowy nie spełni naszych oczekiwań i koszta będą za wysokie, nie zgodzimy się na podjęcie dalszych działań. W takim wypadku nie zostanie jednak ogłoszony dodatkowy przetarg, gdyż tylko reaktory Westinghouse i rosyjskiej spółki Atomstroyexport spełniają parametry określone przez Bułgarię, a technologia amerykańska jest uważana za bezpieczniejszą. – wyjaśnia Stojnew.

Gdy porozumienie z Westinghouse zostanie osiągnięte, inwestycja budowy reaktora będzie finansowana przez amerykański Eximbank. Kredyt będzie spłacany z  sprzedaży energii elektrycznej. Jak wynika z rozmów wstępnych, cena zaproponowana Bułgarii będzie znacznie niższa niż przykładowo, stawka, którą płacą Chiny za wykorzystanie tej samej technologii.

- Niedawno Bruksela wezwała kraje Unii Europejskiej do zweryfikowania polityki energetycznej i szerszego wykorzystania alternatywnych źródeł energii, ze względu na niższe koszty infrastruktury. Oznacza to, że Bułgaria angażuje się w proces, który będzie także dotyczył innych krajów członkowskich. – podkreśla Stojnew.

Źródło: business.actualno.com, dnevnik.bg, investor.bg.

About Angelika Czarnopyś

KOMENTARZE