Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Europejska unia bankowa nie jest naszym priorytetem
httppomaderia.pluploadwysiwygimagespieniadz.jpeg

Bułgaria: Europejska unia bankowa nie jest naszym priorytetem

- Przystąpienie do Europejskiej unii bankowej nie jest obecnie dla Bułgarii priorytetem. – oświadczył w Brukseli premier bułgarskiego rządu, Płamen Oreszarski.

W środę podczas szczytu UE w Brukseli ministrowie finansów osiągnęli porozumienie w kwestii drugiego filaru unii bankowej, dotyczącego wspólnego systemu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków. Drugi filar będzie otwarty dla wszystkich krajów, które przystąpią do unii bankowej, również spoza strefy euro.

- Przystąpienie do unii bankowej ma wiele zalet, ale jedynie w przypadku korzystania ze wszystkich oferowanych przez nią możliwości. W sytuacji, gdy niektóre dodatki pozostają dostępne jedynie dla państw znajdujących się w strefie euro, członkowstwo w unii nie ma sensu. Bułgaria będzie uważnie obserwować funkcjonowanie i rozwój unii bankowej, ale nie znajdzie się w grupie krajów, które dołączą do niej jako pierwsze. – tłumaczył Oreszarski na spotkaniu Partii Europejskich Socjalistów, którego gospodarzem był jej lider, Siergiej Staniszew.

Lider socjalistów, podobnie jak premier, nie widzi powodów, aby spieszyć się z przystąpieniem do unii bankowej.

- System finansowy i bankowy w Bułgarii jest jednym z najbardziej stabilnych w UE. Spełnia wyższe standardy niż większość przepisów krajowych. W główniej mierze wynika to z negatywnych doświadczeń z 1996 roku. W rzeczywistości kryzys finansowy w Bułgarii nie występuje w takim sensie, w jakim doświadcza go większość krajów europejskich. – argumentował Staniszew.

Oreszarski oświadczył, że Bułgaria będzie gotowa wydać więcej pieniędzy na obronę. Nawiązał tym samym do zbliżającej się dyskusji w Radzie UE, która ma dotyczyć wzmocnienia europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony.

 

źródło: 24chasa.bg

About Szczepan Czarnecki

KOMENTARZE