Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Eurostat wycofał opublikowane dane statystyczne dotyczące wyjazdów zagranicznych

Bułgaria: Eurostat wycofał opublikowane dane statystyczne dotyczące wyjazdów zagranicznych

Europejski Urząd Statystyczny Eurostat postanowił sprawdzić szczegóły opublikowanych na oficjalnej stronie internetowej danych statystycznych, dotyczących wyjazdów zagranicznych mieszkańców Bułgarii w celach turystycznych.

Wyniki analizy sporządzonej przez Krajowy Urząd Statystyczny (NSI) pokazują, że Bułgarzy w ubiegłym roku wydali na podróże i turystykę około 2 092 EUR na osobę. Te niesamowicie wysokie cyfry plasują Bułgarię na trzecim miejscu wśród państw UE, obok Danii, która znajduje się na drugim miejscu (4 379 EUR na osobę) oraz Luksemburga – I miejsce i 6 493 EUR na osobę. Dane są tym bardziej zaskakujące, jeśli pod uwagę zostanie wzięta wysokość średniego wynagrodzenia za pracę, która wynosi 350 – 400 EUR miesięcznie w tym kraju.

Obywatele Rumunii i Węgier, czyli krajów o zbliżonym standardzie co Bułgaria, wydali odpowiednio 162 EUR i 290 EUR. Według danych nawet Niemcy rozsądniej przeznaczali pieniądze na turystykę – 1 445 EUR.  Do statystyki wzięto pod uwagę tylko cztery dni, w ciągu których obywatele państw UE podróżowali, nie wliczając pracy sezonowej.

Innym zaskakującym faktem, który został opublikowany była informacja, że Bułgarzy odpoczywają średnio 50,8 dni w roku, pomimo że płatny urlop w Bułgarii wynosi 20 dni. Według tego wskaźnika państwo plasuje się na pierwszym miejscu.

Europejski Urząd Statystyczny postanowił wycofać opublikowane 24 października dane dotyczące Bułgarii i Danii. Krajowy Urząd Statystyczny zapewnia o wiarygodności przekazanych Eurostatowi wcześniejszych informacji. Obecnie NSI przeprowadza kontrolę i nowe statystyki prawdopodobnie zostaną opublikowane w następnym tygodniu.

 

Źródło: actualno.com, bg.time.mk

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE