Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Francja prawdopodobnie otworzy rynek pracy dla Bułgarii

Francja prawdopodobnie otworzy rynek pracy dla Bułgarii

Istnieje możliwość, że Francja wcześniej otworzy swój rynek pracy dla obywateli Bułgarii i Rumunii. Decyzja ma zostać podjęta w przyszłym tygodniu podczas forum w Paryżu. Jak podaje gazeta Dnevnik, za portalem EurActiv, powodem organizacji forum jest próba rozwiązania kwestii statusu prawnego 15 tys. bułgarskich i rumuńskich Romów, przebywających obecnie we Francji.

W ostatnim czasie rząd Jean-Marca Ayraulta był ostro krytykowany przez organizacje praw człowieka za łamanie praw obywatelskich oraz deportację grupy rumuńskich Romów. Minister spraw wewnętrznych Manuel Valls oświadczył, że zniesienie ograniczeń dostępu do rynku pracy jest jednym z głównych sposobów poprawy sytuacji ludności romskiej we Francji. Złożył on też obietnicę przedsięwzięcia działań zapobiegających wysiedlaniu Romów z nielegalnie zakładanych przez nich obozów bez uprzedniego zapewnienia im mieszkań, o co zabiega Europejskie Forum Romów i Wędrowców. Komisja Europejska ze swojej strony oświadczyła, iż uważnie śledzi działania francuskich władz w związku z likwidacją tychże obozów.

Oficjalnie Francja oraz osiem innych państw (Austria, Belgia, Niemcy, Irlandia, Luksemburg, Malta, Holandia i Wielka Brytania) mają obowiązek otwarcia rynków pracy dla obywateli Bułgarii i Rumunii z dniem 1 stycznia 2014 r.

 

Źródło: monitor.bg, dnevnik.bg, econ.bg

 

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE