Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Gazprom rozpoczyna budowę odcinka gazociągu South Stream
en.portnews.ru

Bułgaria: Gazprom rozpoczyna budowę odcinka gazociągu South Stream

- Bułgaria i jej obywatele nie ponoszą żadnego ryzyka związanego z wprowadzeniem projektu South Stream realizowanego właśnie na terytorium kraju. – zapewnił minister Gospodarki i Energetyki, Dragomir Stojnew na symbolicznym otwarciu budowy rurociągu.

W czwartek podpisano umowę między bułgarskim państwowym holdingiem energetycznym BEH i Gazpromem, dotyczącą kwestii finansowania projektu. Ze strony bułgarskiej nie jest wymagana żadna gwarancja bankowa – według Stojnewa może się to przyczynić do wyprowadzenia kraju z kryzysu. Umowa zakłada bowiem zaangażowanie wielu rodzimych firm, co oznacza także nowe miejsca pracy.

Wysokość kredytu, który BEH musi zaciągnąć wynosi 620 mln EUR. Jedynym zabezpieczeniem tej pożyczki będą dywidendy, które spółka otrzyma za transport gazu ziemnego. Przewidywane zyski za okres 2013-2043 r. będą wynosić w przybliżeniu 2,800 mld EUR i zostaną wpłacone do budżetu państwa. Uzgodniono, że BEH zacznie otrzymywać dywidendy już w pierwszym roku, kiedy rurociąg zostanie całkowicie wypełniony.

– Bułgaria zacznie otrzymywać dywidendy już od 2018 r. i będą one wynosić 715 mln EUR. – tłumaczy Stojnew.

BEH i Gazprom potwierdzają, że mogą w przyszłości dać spółce projektowej możliwość udzielania dostępu do korzystania z przepustowości gazociągu państwom sąsiadującym. W tej kwestii do tej pory nie osiągnięto porozumienia, jest to jednak niezaprzeczalnie dobry punkt wyjścia dla bułgarskiej gospodarki i energetyki. Bułgaria będzie niezależna od innych krajów, ze względu na bezpośredni dostęp do Rosji i do gazu ziemnego, dzięki czemu stanie się gazowym centrum dla Bałkanów.

Zakończenie budowy odcinka South Stream na terytorium Bułgarii jest przewidywane na koniec roku 2015.

Źródło: inews.bg.

About Angelika Czarnopyś

KOMENTARZE