Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Główni oskarżeni w sprawie KTB
655-402-cvetan-vasilev

Bułgaria: Główni oskarżeni w sprawie KTB

Były przewodniczący Rady Nadzorczej KTB (Korporacyjnego Banku Handlowego) Cwetan Wasilew wciąż jest poszukiwany pod zarzutem defraudacji dużych sum pieniędzy w związku z kryzysem bankowym w Bułgarii. Już dnia 28 lipca prokuratura wystąpiła z aktem oskarżenia przeciwko Wasilewowi dotyczącym nakłaniania głównej kasjerki banku Margarity Petrowej i dyrektora Orlina Rusewa do udziału w sprzeniewierzeniu 206 mln BGN (ok. 103 mln EUR). Z racji tego, że były przewodniczący przebywa poza granicami kraju, tego samego dnia wystąpiono także z Europejskim Nakazem Aresztowania (ENA) oraz zwrócono się o pomoc do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS). Od 13 sierpnia poszukuje go także Interpol.

Do tej pory w związku z aferą wokół KTB oskarżeni zostali także członkowie Rady Nadzorczej (Ilian Zafirow, Georgi Christow, Orlin Rusew, Aleksander Pantaleew) oraz szef działu kredytowego Georgi Zjapkow. Postawiono im zarzuty świadomej niegospodarności na ogromną skalę. Wobec Zafirowa, Christowa, Rusewa oraz Pantaleewa podjęto środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości 10 tys. BGN (ok. 5 tys. EUR), natomiast w przypadku Zjapkowa – 5 tys. (ok. 2,5 tys. EUR). Wszyscy mają zakaz opuszczania kraju.

Dochodzenie w sprawie KTB jest niezwykle utrudnione w związku z procederem niszczenia dokumentacji bankowej przed rozpoczęciem kontroli przez Bułgarski Bank Narodowy (BNB). W kartonach z napisami: „Usunąć po sprawdzeniu”, „Nie dawać do wglądu audytorom” itp. zostały zebrane, a następnie ukryte m.in. dane dotyczące kredytów oraz rachunki z różnych firm. Znaleziono także 14 worków z rozdrobionymi dokumentami – śledczy ustalili, że zostały one zniszczone na polecenie dyrekcji dnia 21 czerwca, dzień po ustanowieniu specjalnego nadzoru nad KTB.

Działania śledcze w sprawie kryzysu bankowego prowadzane są na trzech głównych obszarach: nieprawidłowości w kontrolach przeprowadzonych przez BNB, defraudacji kwoty 206 mln BGN przez Wasilewa, Rusewa i Petrową oraz przestępstw przeciwko gospodarce Bułgarii, związanych przede wszystkim z niegospodarnością, popełnionych przez pracowników banku.

Tymczasem klienci KTB domagają się otwarcia kont i umożliwienia im wypłaty środków. – Tylko w nienormalnym kraju może dojść do sytuacji, że bank zostaje zamknięty na siedem miesięcy, a następnie kontynuuje pracę. Chcemy być traktowani jak normalni ludzie, a nie jak psy! – wyraziła swoje oburzenie Miglena Campolo, której depozyt wynosi ponad 100 tys. BGN (ok. 51 tys. EUR).

– Dochodzenie w sprawie KTB przebiega niezależnie wobec specjalnego nadzoru sprawowanego nad bankiem. Śledztwo nie ma wpływu na decyzje odpowiednich organów o wypłacie depozytów. Będzie się to odbywać zgodnie z ustawą o instytucjach bankowych oraz ustawą o gwarancji depozytów bankowych, których zapisy są niezależne od przebiegu i czasu trwania postępowania karnego. – oświadczyła prokuratura.

Źródło: actualno.com, trud.bg

About Krzysztof Popek

Doktorant historii i student filologii bułgarskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zafascynowany XIX-wiecznymi Bałkanami, psami corgi Elżbiety II oraz czarną kawą.
KOMENTARZE