Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Bułgaria: Główny oskarżony w sprawie KTB oczekuje na ekstradycję w Serbii
655-402-cvetan-vasilev

Bułgaria: Główny oskarżony w sprawie KTB oczekuje na ekstradycję w Serbii

Główny oskarżony w sprawie KTB Cwetan Wasilew wczoraj w godzinach wieczornych w towarzystwie adwokata oddał się w ręce belgradzkiej policji. Został przesłuchany, a następnie wypuszczony na wolność, gdzie ma czekać na dalsze decyzje władz serbskich. Zastosowano wobec niego najlżejszy środek zapobiegawczy w postaci pisemnego oświadczenia, że nie opuści miejsca pobytu bez poinformowania odpowiednich organów, a także skonfiskowano paszport. Będzie musiał również codziennie zgłaszać się na najbliższy posterunek policji.

Serbia jest zobowiązana umowami międzynarodowymi do ekstradycji osób ściganych listami gończymi. Będzie to jednak proces bardziej skomplikowany od procedur przewidzianych w trybie Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA). Decyzja o ekstradycji Wasilewa do Bułgarii zależy od sądu w Belgradzie oraz ministra sprawiedliwości Serbii. Przygotowanie wszystkich dokumentów ma zająć minimum 18 dni, jednak specjaliści podkreślają, że okres ten może się przedłużyć.

Adwokat Wasilewa podkreślił, że jego klient liczy na to, że nie dojdzie do ekstradycji do Bułgarii, gdzie „obawia się o swoje życie, a także życie i zdrowie swoich bliskich”. Na pytanie, dlaczego oddał się w ręce policji, stwierdził, że „nie chce być człowiekiem, który się ukrywa” oraz, że „wybrał najłatwiejsze rozwiązanie”.

Wasilew jest oskarżony o udział w sprzeniewierzeniu 206 mln BGN (ok. 103 mln EUR) oraz o świadomą niegospodarności na ogromną skalę, która doprowadziła do kryzysu bankowego na początku lipca w Bułgarii. Jest poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania oraz przez Interpol.

Źródło: vesti.bg, actualno.com

About Krzysztof Popek

Doktorant historii i student filologii bułgarskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zafascynowany XIX-wiecznymi Bałkanami, psami corgi Elżbiety II oraz czarną kawą.
KOMENTARZE