Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Bułgaria gotowa przyjąć nowych uchodźców z Syrii
syria_kid

Bułgaria gotowa przyjąć nowych uchodźców z Syrii

Wiceprzewodniczący Państwowej Agencji ds. Uchodźców Wasił Wyrbanow oświadczył, że w ciągu ostatnich miesięcy podwoiła się liczba uciekinierów z Syrii napływających do Bułgarii. Podkreślił, że kraj jest gotowy przyjąć kolejnych uchodźców z objętych konfliktem obszarów w liczbie około 6 tys., a jeżeli fala będzie liczebnie przekraczać ich oczekiwania – są gotowi udzielić pomocy jeszcze 800 osobom. Obecnie na obszarze Bułgarii przebywa 2843 uchodźców.

Od początku roku łącznie 6443 osób starało się o azyl od władz bułgarskich. Nie udzielono go wielu uchodźcom, co najczęściej było związane z uznaniem ich za emigrantów ekonomicznych, którzy uciekali nie przed wojną w Syrii, a starali się przedostać przez Bułgarię do Europy Zachodniej. W kontroli przepływu uchodźców z obszaru Bliskiego Wschodu pomagają nowe ogrodzenia na granicy z Turcją.

Wyrbanow podkreślił, że warunki bytowe w obozach dla uchodźców znacznie się poprawiły, a niektóre przypominają nawet w pełni wyposażone hotele. Najnowsze badania pokazuję, że 32 na 1000 uchodźców udało się już znaleźć pracę w Bułgarii.

Z drugiej strony wciąż dochodzi do nieprzyjemnych incydentów między ludnością bułgarską a emigrantami. Dnia 15 września we wsi Kaliszte dwanaście dzieci uchodźców nie zostało wpuszczonych do miejscowej szkoły. Władze placówki argumentowały decyzję brakiem miejsca dla nowych uczniów. Część rodziców deklarowało, że nie ich dzieci nie pójdą do szkoły, jeżeli młodzi uchodźcy zostaną do niej przyjęci.

Źródło: actualno.com, bnt.bg, dnevnik.bg

About Krzysztof Popek

Doktorant historii i student filologii bułgarskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zafascynowany XIX-wiecznymi Bałkanami, psami corgi Elżbiety II oraz czarną kawą.
KOMENTARZE