Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Gwałtowny wzrost liczby uchodźców z Bliskiego Wschodu
syria_kid

Bułgaria: Gwałtowny wzrost liczby uchodźców z Bliskiego Wschodu

– We wrześniu drastycznie wzrosła liczba osób, które zwróciły się do nas o pomoc. – obwieściła bułgarska Państwowa Agencja ds. Uchodźców. W minionym miesiącu aż 6776 uchodźców z objętego konfliktem Bliskiego Wschodu znalazło schronienie na obszarze Bułgarii. Dla porównania w przeciągu całego 2013 roku ich liczba wyniosła 7100.

– Wzrost liczby uchodźców został odnotowany mniej więcej w połowie sierpnia, a tendencja ta utrzymała się we wrześniu i październiku. Jest to niewątpliwie skutek nasilającego się konfliktu w Syrii oraz sytuacji w Państwie Islamskim, a także ściąganiu na te tereny sił NATO z Afganistanu. – oświadczył Wasił Danow z Państwowej Agencji ds. Uchodźców.

Wciąż najwięcej przybywających do Bułgarii uciekinierów to Syryjczycy, jednak największy wzrost odnotowano wśród Afgańczyków. Obozy dla uchodźców są przepełnione, a prognozy pokazują, że do końca roku fala migracyjna będzie jeszcze wzrastać. Mimo to, zastępca prezesa Państwowej Agencji ds. Uchodźców Wasił Wyrbanow gwarantował pod koniec września, że Bułgaria jest przygotowana na napływ około 6–7 tys. nowych osób.

Wciąż nie przystąpiono do realizacji programu integracyjnego dla uchodźców, którzy zamierzają osiedlić się na terytorium Bułgarii. Od kilku miesięcy odpowiedzialne za ten program organy twierdzą, że jest on już prawie gotowy, jednak zostanie uruchomiony dopiero po utworzeniu nowego rządu. Dyrektor Agencji ds. Uchodźców Nikołaj Czirpanliew oświadczył także, że w najbliższym czasie zwrócą się do Unii Europejskiej o pomoc finansową w wysokości 10 mln EUR, która zostanie przeznaczona na realizację programu.

Według raportu Policji Granicznej opublikowanego na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Turcja nadal będzie stanowić główny obszar tranzytowy nielegalnych imigrantów, napływających przez Bułgarię do Europy Zachodniej. Dlatego też bułgarskie oraz tureckie służby celne muszą skutecznie współpracować zarówno na granicy lądowej, jak i morskiej. Według dokumentu, należy także wzmocnić kontrolę w samej Sofii, która ze względu na połączenia komunikacyjne oraz położenie stanowi ważny punkt przerzutowy na Zachód. Problemem są także fałszywe dokumenty – ostatnio chociażby udało się zlikwidować drukarnię z 10 tys. fałszywymi syryjskimi  paszportami w Płowdiwie.

Źródło: dnevnik.bg

About Krzysztof Popek

Doktorant historii i student filologii bułgarskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zafascynowany XIX-wiecznymi Bałkanami, psami corgi Elżbiety II oraz czarną kawą.
KOMENTARZE