Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria i Francja wspólnie chronią rolników

Bułgaria i Francja wspólnie chronią rolników

Francja i Bułgaria zajmują wspólne stanowisko w Brukseli w kwestiach związanych ze wspólną polityką rolną, a także powołają grupę do spraw reformy Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2013.

Minister Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Mirosław Najdenow wyjaśnia, że Bułgaria będzie bronić stanowiska Francji w sprawie zachowania praw do zakładania nowych winnic, w zamian za to Francja pomoże jej przy rejestracji i ochronie produktów bułgarskich.

Minister Najdenow podczas Międzynarodowej Wystawy Rolniczej w Paryżu zaznaczył potrzebę dołączania do wyrobów bułgarskich etykiet w języku obcym, dzięki którym konsument będzie znał kraj ich pochodzenia i zapowiedział, że zapoczątkuje tę inicjatywę wśród producentów żywności i napojów.

– Mamy świetne produkty, ale rzadko jest na nich zaznaczane w języku obcym „Wyprodukowano w Bułgarii”, komentuje minister. Jako przykład podał wyroby z koniny „Chan Asparuch”, które cieszyły się dużym zainteresowaniem podczas wystawy.

Oprócz tego Bułgaria i Francja zajmują wspólne stanowisko w sprawie dotacji rolniczych. Oba państwa będą się starać, aby pomoc z UE nie zmniejszyła się po 2013 roku, a środki były rozdzielane sprawiedliwie pomiędzy państwami.

 

Źródło: trud.bg

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE