Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria i Korea Południowa planują współpracę gospodarczą w zakresie rolnictwa i IT
źródło-livebiz.bg

Bułgaria i Korea Południowa planują współpracę gospodarczą w zakresie rolnictwa i IT

Bułgaria szuka możliwości wzrostu wymiany gospodarczej z Koreą Południową. Oba państwa będą współpracowały w celu zwiększenia wymiany handlowej, której suma obecnie wynosi mniej niż 300 mln USD rocznie. Branżami priorytetowymi dla obu państw będą rolnictwo i sektor IT. Te informacje potwierdziły się podczas spotkania wiceministra ds. Gospodarki i Energetyki Krasina Dimitrowa z koreańskim wiceministrem ds. Handlu, Kyonlimem Choi. Wizyta Dimitrowa w Korei Południowej związana jest z 22. Światowym Kongresem Energetycznym odbywającym się w Daegu, a także z mającą miejsce w Seulu konferencją poświęconą cyberprzestrzeni, której inicjatorem jest Ministerstwo Gospodarki.

Podczas wizyty w Korei Dimitrow spotkał się z członkami Koreańskiego Stowarzyszenia Importerów, zrzeszającego ponad 8000 firm realizujących 75% koreańskiego importu. Natomiast przedstawiciele jedynego koreańskiego stowarzyszenia zorientowanego na eksport, zadeklarowali swoje zainteresowanie zbożem, giełdą towarową, maszynami i częściami zamiennymi, a także bułgarskimi dobrami konsumpcyjnymi. Omówiona została także kwestia wprowadzenia na koreański rynek bułgarskich win i jogurtów.

Strona koreańska zadeklarowała również zainteresowanie budową szklarni do uprawy warzyw na terytorium Bułgarii. W tym samym czasie strona bułgarska zaproponowała koreańskim firmom budowę centrum badawczego na obszarach bułgarskich centrów przemysłowych, w których można by rozwijać nowe odmiany nasion.

W odniesieniu do perspektyw inwestycyjnych w dziedzinie nowych technologii, zainteresowanie inwestycyjne w Bułgarii przejawiła koreańska firma z sektora IT, będąca częścią ogromnego południowokoreańskiego koncernu z dziedziny informacji, telekomunikacji i półprzewodników.

Dimitrow spotkał się także z zarządem koreańskiej firmy zajmującej się produkcją rur stalowych. Przedstawicielom firmy wiceminister zaproponował budowę nowej fabryki w Bułgarii.

 

Źródło: investor.bg, livebiz.bg

About Szczepan Czarnecki

KOMENTARZE