Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Bułgaria i USA wspólnie będą walczyć z przemytem narkotyków

Bułgaria i USA wspólnie będą walczyć z przemytem narkotyków

Bułgaria we współpracy z USA będzie starała się zatrzymać przemyt narkotyków z Afganistanu przez Bałkany do Europy. Taką informację podali bułgarski minister spraw wewnętrznych Cwetan Cwetanow i Asystent Sekretarza Stanu USA ds. Międzynarodowego Rynku Narkotykowego i Organów Ścigania, William Brownfield.
– Corocznie w Afganistanie jest produkowanych 370 ton heroiny, część przechodzi przez Bałkany. Ważne jest, aby utrzymywać ścisłe partnerstwo – powiedział Cwetanow.
Minister wyjaśnił, że Bułgaria uzyska pomoc od amerykańskiej agencji do walki z narkotykami DEA, której biuro ma zostać otwarte w Sofii w kwietniu. Do tego czasu 12 bułgarskich pracowników weźmie udział w specjalnym szkoleniu w biurze w Budapeszcie.
– Wiemy dużo o przemycie heroiny, ponieważ jego szlak przebiega przez Bułgarię od ponad 50 lat. Mniej informacji mamy o przemycie kokainy, bo on w Bułgarii dopiero się zaczyna – powiedział Brownfield. Według niego Bułgaria jest ofiarą swojego położenia geograficznego i historii, gdyż znajduje się między Północą a Południem, między Wschodem a Zachodem.
– To jest główny powód, dla którego minister Cwetanow i ja spotkaliśmy się na konferencji w Wiedniu w celu omówienia kwestii Afganistanu i heroiny, która jest przemycana przez ten region – dodał Brownfield.
Coraz więcej Bułgarów zostaje „mułami”, a Brazylia jest ich częstym celem. W 2009 roku w raporcie Departamentu Stanu USA mówiło się o 90 przemytnikach pochodzenia bułgarskiego, natomiast w roku 2010 już o 164 – poinformował Cwetanow.
Według bułgarskich danych w Ameryce Południowej w ostatnich latach za przemyt narkotyków zostało zatrzymanych około 400 Bułgarów. W dniu 25 października ubiegłego roku na lotnisku w Sao Paulo aresztowano Gyłybina Boewskiego, mistrza olimpijskiego w podnoszeniu ciężarów z Sydney. W jego walizkach znaleziono 9 kg kokainy.

Tekst: monitor.bg, tłum. i red. Sylwia Fleischerowicz

About Sylwia Fleischerowicz