Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: In vitro 2000 lw tańsze w szpitalu miejskim

Bułgaria: In vitro 2000 lw tańsze w szpitalu miejskim

Dwa tysiące lewów (ok. 4 tys. zł.) mniej będzie kosztowała procedura In vitro w szpitalu miejskim – ogłosiła wczoraj mer Sofii Jordanka Fandykowa podczas otwarcia wyremontowanego Oddziału Wspomaganego Rozrodu w Pierwszym Szpitalu Ginekologii i Położnictwa „Św. Sofii” w Sofii.
Jednokrotna procedura, opłacana przez Narodowy Fundusz Wspomaganego Rozrodu, to koszt 5 tysięcy lewów (ok. 10 tysięcy zł.), a cena jednego cyklu w szpitalu miejskim ma kosztować 3 tysiące lewów (ok. 6 tysięcy zł.). Oznacza to zaoszczędzenie pieniędzy publicznych. Dla porównania muszę powiedzieć, że w prywatnych klinikach rodzice bardzo często są zmuszeni do dopłacania do zabiegów – powiedziała Fandykowa.
Szpital działa od 1988 roku i jest jedynym szpitalem miejskim, wykonującym zabiegi In vitro w kraju.
Miasto zainwestowało prawie pół miliona lewów (ok. 1 mln zł.), z czego 280 tysięcy (ok. 560 tys. zł.) w nowoczesny sprzęt.
W ciągu ostatnich 20 lat dzięki procedurom In vitro w Bułgarii urodziło się 630 dzieci. Przez ostatnie 10 lat z tego typu zabiegów skorzystało średnio 100 – 150 rodzin – informują lekarze. Liczba udanych zabiegów jest zbliżona do standardów światowych – powiedziała Jordanka Fandykowa i dodała, iż nie jest to zwykła darowizna, lecz podarowanie ludziom zdrowia.
Po raz pierwszy od 20 lat oddział został przeniesiony i wyremontowany. Dr Diana Nikołowa wyjaśnia, że dzięki nowej aparaturze nie zwiększy się działalności szpitala, ale na pewno podniesie się jakość i sukcesywność procedury.

Tekst: monitor.bg, tłum. i red. S.F.

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE