Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Intensywne opady śniegu. Ogłoszono „kod czerwony”

Bułgaria: Intensywne opady śniegu. Ogłoszono „kod czerwony”

Pozamykane drogi, utrudnienia w ruchu, dziesiątki miejscowości pozbawionych prądu – to skutki silnych opadów śniegu i zamieci. W całym kraju ogłoszono tzw. „kod czerwony” – ostatni stopień alarmowy, według skali określającej groźne zjawiska meteorologiczne. O godzinie 14-tej ogłoszono zatrzymanie ruchu samochodów ciężarowych o masie powyżej 10-ciu ton w całym kraju. Premier apeluje, aby zrezygnować z jazdy samochodem.
– Odśnieżanie autostrad jest zorganizowane optymalnie. W tej chwili wszystkie są przejezdne – ogłosił premier Bojko Borisow. – Rumunia również ogłosiła „kod czerwony”. Zostaliśmy zmuszeni wstrzymać na trasie wszystkie TIR-y, ponieważ nie mogą przekroczyć granicy. Będą blokować ruch.
Premier zaapelował do wszystkich, których wyjazd nie jest konieczny lub mogą swoje podróże przełożyć o kilka dni, aby pozostali w domach. W innym przypadku prosi o korzystanie z kolei lub autobusów.
W całym kraju pracuje ponad 1000 maszyn do odśnieżania, jednak utrudnienia nadal są olbrzymie. Sytuacja się pogarsza, są także pierwsi poszkodowani. 40 miejscowości zostało odciętych od prądu. Utrudniony jest także transport artykułów pierwszej potrzeby. Autobusy i samochody grzęzną w zaspach. Planowana jest ewakuacja turystów ze schroniska Czumerna w pobliżu miasta Elena w północnej części pasma Starej Płaniny. Na trasie Sofia – Płowdiw zaplanowano objazd przez Pazardżik. W wielu regionach obowiązuje ruch tylko z łańcuchami na kołach.
Najgorsze warunki są w obwodzie Rusenskim. Wszystkie główne drogi obwodu są zamknięte dla ruchu. Nadal pada śnieg, na otwartych przestrzeniach zaspy sięgają 70 – 150 cm wysokości, a ze względu na silny wiatr widoczność miejscami jest zerowa. Początkowo zamknięte przejście graniczne na Moście Przyjaźni (przejście Giurgiu-Ruse) już jest otwarte.
Lotnisko w Sofii działa, choć samoloty startują z opóźnieniami. Lot „Easy Jest” do Londynu został odwołany, a samoloty do Sofii są przekierowywane na lotniska w Skopje, Salonikach i Bukareszcie.
Zdaniem meteorologów opady śniegu mają potrwać do godziny 2:00 w nocy czasu lokalnego.

Tekst: mediapool.bg, shumen-online.com, tłum. i red. Anna Teklińska

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE