Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria inwestuje 5 mln EUR, aby spełnić warunki przyjęcia do Schengen

Bułgaria inwestuje 5 mln EUR, aby spełnić warunki przyjęcia do Schengen

dnevnik.bg

– Rząd przeznaczy 5 mln EUR na sfinansowanie projektów na rok 2013, które pomogą Bułgarii spełnić zaległe kryteria wymagane przed przyjęciem do strefy Schengen. – poinformowała w środę kancelaria premiera.

Większość funduszy zostanie przeznaczona na sfinalizowanie projektów rozpoczętych w 2012 roku – zapewnienie dodatkowego sprzętu i oprogramowania dla podstawowego oraz rezerwowego komputerowego centrum łączności, umożliwiającego przetwarzanie strumieni danych i dokumentów Systemu Informacyjnego Schengen, a także utworzenie wspólnej platformy komunikacyjnej między Bułgarią, Grecją i Turcją.

Nowe przedsięwzięcia planowane na ten rok mają na celu zapewnienie wsparcia logistycznego śmigłowców AW 109 E i AW 139 oraz organizacji zarządzania zintegrowanym systemem monitoringu granic zewnętrznych, tzw „Niebieskiej Granicy”.

Działania będą koordynowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i władze gmin Chaskowo, Ruse i Burgas, według rozporządzenia Rady Ministrów.

Kwestia przyjęcia Bułgarii  i Rumunii do strefy Schengen będzie omawiana przez Radę Unii Europejskiej ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych podczas posiedzenia planowanego na 7 marca br.

Źródło: dnevnik.bg.

About Anna Teklińska

KOMENTARZE