Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria inwestuje w sady czereśniowe

Bułgaria inwestuje w sady czereśniowe

Na przestrzeni ostatnich 3 lat Bułgaria znacznie powiększyła obszary sadów czereśniowych – o 900 ha, z których 130 ha powstało tylko w okresie 2010-2011. Łączna powierzchnia sadów obecnie wynosi 7700 ha.

Mimo zwiększonej produkcji oraz licznych inwestycji w obszary sadownicze, bułgarscy przedsiębiorcy wciąż nie mogą liczyć na znaczący przełom w handlu owocami.

Urodzaj czereśni w 2011 roku zwiększył produkcję o 20% względem roku poprzedniego. W tym roku jednak, ze względu na niskie temperatury zimą i stosunkowo chłodną wiosnę, producenci oczekują znacznie mniejszych zbiorów.

Jak podają statystyki, na 30 tysięcy ton czereśni wyprodukowanych w zeszłym roku, niewiele ponad 2000 ton, czyli 6,7% całości, trafiło na eksport. Głównymi celami eksportu były Wielka Brytania, Rosja, Rumunia i Mołdawia.

Niewielka ilość przetwarzanych owoców pochodzi również z importu (2,8%). Głównym dostawcą jest Grecja. Małe ilości czereśni sprowadzane są też z Polski, Hiszpanii i Holandii. Czereśnia należy do najrzadziej importowanych owoców – ze względu na trudności z transportem i małą trwałość.

Ceny czereśni, według informacji podawanych przez Ministerstwo Rolnictwa, pozostają przez ostatnie lata niemal niezmienione. Przykładowo w zeszłym roku cena hurtowa kilograma czereśni na początku maja wynosiła 4,17 BGN za kilogram (ok. 9 PLN ), podczas gdy w 2010 roku kilogram owoców kosztował 3,56 BGN (7,70 PLN). W sezonie ceny w poszczególnych latach były do siebie jeszcze bardziej zbliżone: 1,49  BNG (3,23 PLN) w 2010 roku i 1,80 BGN (3,90 PLN) w 2011.

Źródło: investor.bg, focus-news.net

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE