Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Inwestycje za ponad 15 mln EUR zwiększają efektywność energetyczną
źródło-inews.bg

Bułgaria: Inwestycje za ponad 15 mln EUR zwiększają efektywność energetyczną

Ponad 15 mln EUR z Programu Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii przeznaczone na innowacyjne technologie w zakresie wykorzystywania potencjału energetycznego, a także wprowadzanie energooszczędnych rozwiązań, poprawią efektywność energetyczną oraz zredukują emisję gazów cieplarnianych w Bulgarii. Informacja taka została przekazana przez wiceministra Gospodarki i Energetyki Krasina Dimitrowa, podczas konferencji inauguracyjnej Programu, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Program obejmuje dwa obszary – Efektywność energetyczna i Odnawialne źródła energii. Będzie on trwać do kwietnia 2017r. Dokładna suma środków na to przeznaczonych wynosi  15 600 288 EUR, z czego 85% stanowią  dotacje. Głównym celem Programu jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 35 tys. ton, podkreśla wiceminister Dimitrow.

W ramach Programu zostaną sfinansowane projekty zagospodarowania potencjału wodnego, promowania środków zwiększających efektywność energetyczną i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii do ogrzewania budynków i zakładów ciepłowniczych. Wspierane są również projekty produkcji paliwa opartego na biomasie.

Priorytetem w Programie są szpitale, domy opieki, budynki świadczące usługi społeczne i administracyjne a także szkoły. W celu zmniejszenia kosztów energii zużywanej na terenach gmin, Program jest skierowany na realizację projektów poprawiających efektywność energetyczną w ogrzewaniu budynków państwowych i komunalnych.

Ministerstwo Gospodarki i Energetyki, jako operator Programu, posiada solidnego oraz doświadczonego partnera, jakim jest Norweska Dyrekcja Zasobów Wodnych i Energii przy norweskim Ministerstwie ds. Ropy Naftowej i Energii. Według wiceministra, spotkanie potencjalnych bułgarskich beneficjentów z norweskimi partnerami doprowadzi do udanej współpracy, dzięki której bułgarskie firmy będą mogły zdobywać doświadczenie z zakresu odpowiedzialności społecznej i biznesowej, z powodzeniem stosowanej przez norweskie firmy.

Gościem specjalnym na konferencji była Jej Ekscelencja Ambasador Norwegii w Bułgarii, Guro Katharina Vikør . Ambasador oznajmiła, iż jest to jeden z najlepszych programów finansowanych przez Norwegię i wyraziła przekonanie, że jest to początek owocnego, dwustronnego dialogu. Norwegia posiada ponad 100-letnie doświadczenie w wykorzystywaniu energii wodnej, którym podzieli się z bułgarskimi partnerami w ramach Programu Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii.

 

Źródło: econ.bg, inews.bg

 

About Angelika Czarnopyś

KOMENTARZE