Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Jak zmienią się centra handlowe w 2012?

Bułgaria: Jak zmienią się centra handlowe w 2012?

Nowe powierzchnie handlowe i aktualna sytuacja rynkowa skłaniają do wprowadzenia szeregu zmian oraz strategicznych innowacji w formie i koncepcji istniejących już centrów handlowych w 2012 roku, twierdzą specjaliści z agencji konsultingowej GVA Sollers.

W bieżącym i przyszłym roku ma zostać otwartych około 10 nowych centrów handlowych, co zwiększy obszar powierzchni komercyjnych o 600 000 m2. Dotychczas Bułgaria była na ostatnim miejscu w Europie pod względem ich dostępności, obliczanej w jednostkach powierzchni przestrzeni handlowych na 1000 mieszkańców. Wraz z zakończeniem budowy nowych obiektów w 2013 roku wskaźnik ten wyniesie 306 m2. Aktualnie liderem w tej klasyfikacji jest Warna (361 m2), Sofia po realizacji wszystkich rozpoczętych projektów będzie na miejscu drugim; kolejne pozycje zajmują: Ruse, Stara Zagora i Płowdiw.

Niektóre centra handlowe zmienią profil sprzedażowy, wprowadzając węższą specjalizację – powstaną pierwsze tematyczne domy towarowe. Coraz sprawniejsze zarządzanie i organizacja dodatkowych atrakcji będą przyciągać kupców i klientów do dużych obiektów handlowych. Sieci sklepów spożywczych i dyskontów odnotują spadek aktywności rynkowej, część zostanie zamkniętych.

Źródło: investor.bg, zdjęcie: briz15.com

About Anna Teklińska

KOMENTARZE