Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Kazanłyk zbiera fundusze na muzeum róży

Bułgaria: Kazanłyk zbiera fundusze na muzeum róży

Władze miasta Kazanłyk rozpoczęły kampanię „W imię róży”, na rzecz budowy samodzielnego budynku, w którym miałoby się znajdować muzeum olejku różanego. Przewidywany koszt budowy to ok. 3 mln BGN (ok. 6,39 mln PLN).

Tańszym wariantem byłoby umieszczenie ekspozycji w jednym z najbardziej reprezentacyjnych domów w stylu odrodzeniowym, w tzw. „Aliołowata kyszta”. Projekt jednak zakłada znalezienie stałego miejsca dla muzeum w osobnym budynku na terenie miejskiego parku Rozarium.

Głównym powodem jest stan pomieszczeń, w którym znajdują się ekspozycje muzealne. Od 1967 roku muzeum znajduje się w podziemiu Instytutu Róży i Roślin Olejkodajnych, które nie spełnia choćby minimalnych standardów. Ze względu na zbyt małą powierzchnię i wilgoć w pomieszczeniach zwiedzający, których roczna liczba dochodzi do 18 tysięcy, mogą obejrzeć zaledwie 8% spośród całej ekspozycji, czyli te eksponaty, których złe warunki nie uszkodzą.

W kampanię „W imię róży” włączyło się m.in. liceum sztuk plastycznych im. Deczko Uzunowa w Kazanłyku. Uczniowie przygotowują wystawę, która zostanie zaprezentowana w gmachu parlamentu pod koniec maja br., kiedy to rozpoczyna się Festiwal Róży. Młodzi artyści będą domagali się od władz konkretnych działań dążących do poprawy sytuacji muzeum, które uważane jest za symbol narodowy.

 

Źródła: btvnews.bg, touristmedia.info

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE