Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Kolejny strajk w OCK-Kyrdżali

Bułgaria: Kolejny strajk w OCK-Kyrdżali

Miesiąc od ostatniego strajku, ponad 200 robotników Kombinatu Cynkowo-Ołowiowego (OCK) w mieście Kyrdżali ponownie wyszło na ulice, aby protestować przeciwko swojemu pracodawcy Walentinowi Zachariewowi, który zalega z wypłatą wynagrodzeń za kilka miesięcy. Ponadto metalurdzy po raz kolejny domagali się zmiany właściciela i zachowania ciągłości pracy zakładu.

Dziś odbyły się negocjacje Zachariewa z bankami – wierzycielami, jutro na dalsze rozmowy mają przyjechać minister finansów Simeon Diankow, minister pracy Totiu Mładenow i minister gospodarki Delian Dobrew.

Przewodniczący Związku Zawodowego OCK-Kyrdżali oraz przewodniczący Konfederacji Pracy „Podkrepa” przygotowują prośbę do mera Kyrdżali o zgodę na protest w ciągu trzech kolejnych dni, czyli do końca tygodnia. W razie nie spełnienia żądań, robotnicy grożą przerwaniem pracy.

Po ostatnim strajku premier Bojko Borisow obiecał powołanie przez banki nowego zarządu i rozpoczęcie nowego cyklu produkcyjnego, co dało nadzieję na poprawę sytuacji i utrzymanie miejsc pracy. Rezultatem działań premiera było jednorazowe wypłacenie 352 BGN (753 PLN) zapomogi i środków w wysokości miesięcznego wynagrodzenia dla każdego z pracowników, umożliwiając im spłatę bieżących długów oraz godne spędzenie świąt majowych (wielkanocnych i św. Jerzego – przyp. red.).

W tym samym czasie robotnicy złożyli pozew w Sądzie Rejonowym w Kyrdżali przeciwko nierzetelnemu pracodawcy o wypłatę wszystkich zaległych wynagrodzeń.

Do niedawna OCK-Kyrdżali interesowała się polska spółka ZM Silesia S.A. oraz inwestor z Rosji, którego nazwy nie podano. Jednak według słów ministra Dobrewa, zamysłem Silesii był tylko wynajem kombinatu bez zamiaru spłacania długów właściciela, natomiast dla rosyjskiego inwestora problemy zakładu okazały się zbyt poważne i ostatecznie wycofał się z oferty.

Źródła: btvnews.bg, focus-news.net

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE