Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Koniec nieuczciwej wymiany walut

Bułgaria: Koniec nieuczciwej wymiany walut

Po ostatnich zmianach ustawowych,  w biurach wymiany walut różnica w cenach sprzedaży i kupna nie będzie mogła przekroczyć 5%.  Do tej pory różnice te sięgały zazwyczaj 20%, co oznacza, że dotychczas różnica między kursami Narodowego Banku Bułgarii a cenami w kantorach wynosiła ok. 0,80 BGN (1,65 PLN). Od przyszłego tygodnia różnica nie będzie mogła przekroczyć 0,10 BGN (0,20 PLN).

Według Departamentu Budżetu Państwa, skutkiem zmian będzie zaniechanie nieuczciwych reklam wymiany walut, natomiast właściciele kantorów są oburzeni – dla nich niższe marże oznaczają niższe zarobki, a w efekcie – bankructwa, zwłaszcza biur znajdujących się w letnich i zimowych kurortach. Według danych Departamentu Administracji Finansowej, najwięcej nieuczciwych kantorów znajduje się na bułgarskim wybrzeżu, ich właściciele jednak zaprzeczają, iż oszukują klientów.

Właściciele kantorów zapowiadają skierowanie sprawy na drogę sądową.

– 15% marżą obciążam tylko te waluty, które sprzedaję lub skupuję niezwykle rzadko, np. polski złoty, czeska korona, izraelski szekel – komentuje uzasadnienie zmian Georgi Georgiew, właściciel 10 kantorów w Złotych Piaskach i 10 w Bansko. – Bułgarskie banki nie współpracują z tymi krajami, jak więc osoby podróżujące do tych krajów mają nabyć tamtejsze pieniądze?

Departament Budżetu Państwa jest zdania, iż zmiana prawa uderzy tylko w biura celowo wprowadzające w błąd swoich klientów. Te uczciwe nie odczują zmiany, ponieważ tam marża już wynosi zaledwie 0,02 – 0,03 BGN (0,04-0,06 PLN). Przeciwnicy reformy obawiają się zamknięcia wielu małych przedsiębiorstw, co w efekcie doprowadzi do nielegalnego i nieopodatkowanego ulicznego „cinkciarstwa”.

Nowe prawo wprowadza również możliwość wymiany walut w specjalnych automatach, działających podobnie jak bankomaty. Na ulicach Bułgarii pojawią się wraz z końcem 2012 r.

Źródła: novinite.bg/17076, novinite.bg/16990

 

About Sylwia Dimtchev

KOMENTARZE