Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Konsultant przeanalizuje podział NEK i ESO

Bułgaria: Konsultant przeanalizuje podział NEK i ESO

Bułgarski Holding Energetyczny (BEH) w ciągu kilku dni ogłosi procedurę zatrudnienia konsultanta, który przeprowadzi analizę jak najkorzystniejszego podziału Państwowej Spółki Elektrycznej (NEK) i Operatora Systemu Elektroenergetycznego (ESO). Informację przekazał dziennikarzom wiceminister ds. gospodarki, energetyki i turystyki, Delian Dobrew – ogłosiła Bułgarska Agencja Telegraficzna (BTA). Dobrew uczestniczył w forum „Wpływ inwestycji w technologie niskiej emisji węgla na gospodarkę”, które odbyło się w ambasadzie Niemiec w Bułgarii.
Konsultant do połowy przyszłego roku powinien pomóc przy podziale spółek, analizie renegocjacji kredytów NEK, oraz sprawdzić efekty.
Podział NEK i ESO jest uregulowany zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w Ustawie o Prawie Energetycznym.
W komentarzu do postępowania karnego przeciwko Bułgarii, związanego z tranzytem gazu ziemnego, obowiązującego od 2009 roku, Delian Dobrew powiedział, że do połowy przyszłego roku warunki umów tranzytowych z „Gazpromem”, które nie odpowiadają ustawodawstwu europejskiemu, muszą zostać ponownie rozpatrzone i renegocjowane.
Według Donewa do tej pory zostało spełnionych 90 na 100 wymagań Komisji Europejskiej, a do początku przyszłego roku, zostaną wypełnione pozostałe.

Tekst: duma.bg, tłum. i red. Małgorzata Marczak

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE