Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Krajowe protesty pszczelarzy
bnews.bg

Bułgaria: Krajowe protesty pszczelarzy

Bułgarscy pszczelarze po raz kolejny ogłaszają protest – powodem są ograniczenia w przyznawaniu dotacji z Unii Europejskiej. Produkcja miodu nie została uwzględniona w programie Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2014-2020, co znacznie wpłynie na rozwój branży. Pszczelarze chcą zwrócić uwagę nie tylko na znaczenie swojego zawodu, ale również rolę pszczół i konsekwencje dla rolnictwa, jakie może przynieść redukcja ich liczby.

– Przedstawiliśmy prośbę do Komisji Rolnictwa o możliwość korzystania z unijnych dopłat bezpośrednich, bądź dotacji krajowych. Wniosek został przekazany do Ministra Rolnictwa Dymitra Grekowa, nie otrzymaliśmy natomiast od niego odpowiedzi. Dlatego podjęliśmy decyzję o aktywnym proteście. W dniu 16 października przewidziane są działania w poszczególnych gminach w całym kraju , a 23 października odbędzie się krajowy protest w Sofii. – wyjaśnia Daniela Czelebijewa ze Związku Bułgarskich Pszczelarzy.

Prezes Związku, prof. Michaił Michajłow potwierdza, iż zgodnie z podjętymi decyzjami przez kolejne 7 lat produkcja miodu nie będzie kwalifikowana do jakichkolwiek dotacji. Zaznacza, iż sytuacja dotyczy nie tylko Bułgarii – poszkodowani są pszczelarze w całej Unii Europejskiej.

W 2007 roku w Bułgarii było aktywnych 40 tysięcy pszczelarzy, obecnie – 19 tysięcy. Co do nowego okresu programowania, może on doprowadzić do całkowitej redukcji liczby pszczelarzy. – komentuje Czelebijewa.

Źródło: investor.bg, bnews.bg, dnes.bg.

 

About Anna Teklińska

KOMENTARZE