Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Kulturalne podsumowanie roku 2013
Farewell_To_Scorpions_From_Bulgaria

Bułgaria: Kulturalne podsumowanie roku 2013

- Z radością możemy stwierdzić, że pod względem kulturalnym rok 2013 był prawdopodobnie najbogatszym i najlepszym okresem dla stolicy, jak i dla całego kraju. Trudno stwierdzić, czy powodem jest fakt, że Sofia i kilka innych miast, kandyduje do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2019, czy po prostu Bułgarzy doszli do wniosku, że oprócz ciała należy również karmić duszę. – podsumowuje serwis Inews.bg.

W bieżącym roku mieszkańcy Bułgarii mogli uczestniczyć w wielu festiwalach, koncertach, inscenizacjach i innych wydarzeniach kulturalnych. Z dumą mogli stwierdzić, że kultura w Bułgarii istnieje, nie ma już żadnych wymówek.

Oto przegląd najważniejszych wydarzeń kulturalnych, które będą kojarzyć się z rokiem 2013. Możemy tylko życzyć Bułgarii, by w nadchodzącym roku było ich jeszcze więcej!

W tym roku melomani mieli wiele powodów do radości – do Bułgarii zawitały takie legendy jak Scorpions, Roger Walters, The Wall, Depeche Mode, Morcheeba, Jennifer Lopez, DMX i wielu innych wykonawców. Pokazali tym samym, że coraz częściej Bułgaria jest obecna wśród krajów, których nie może ominąć ważne tournee.

W 2013 roku kinomani również nie mogli narzekać na brak atrakcji. W stolicy odbyło się kilka znakomitych festiwali filmowych. Sofia Film Fest, Kinomania, So Independent Film Festival, Sofia MENAR festival to wydarzenia, które dostarczyły wiele ambitnych tytułów i udowodniły, że przeciętny Bułgar nie interesuje się tylko komercyjnym, amerykańskim kinem. Pełne sale w Narodowym Pałacu Kultury, Odeonie, Euro Ciemna tylko to potwierdzają.

Zdecydowanie można powiedzieć, że w bieżącym roku teatry powracają do szeregu uczęszczanych przez Bułgarów miejsc na kulturalnej mapie kraju. Miesiąc Teatru Niezależnego jest tego dobrym potwierdzeniem.

Bułgarzy coraz częściej słuchają muzyki klasycznej na żywo, nie tylko w radio – a to dzięki interesującemu programowi, który oferuje Narodowy Pałac Kultury oraz Narodowa Opera i Balet. Koncert legendarnego Ennio Morricone, Elektra/Antygona, La Traviata, Strauss Orchestra Vienna, Misterium „Midsummer” Neshka Robeva to tylko niektóre z klasycznych propozycji tego roku. Bilety były wyprzedawane już na kilka tygodni przed premierą.

Poza muzycznymi, filmowymi i teatralnymi wydarzeniami, w Sofii zorganizowano również wiele imprez tematycznych, m.in. Targi Książki, Noc Galerii i Muzeów, Sofia Design Week.

Bogactwo tegorocznego kalendarium kulturalnego ukształtowało na nowo obraz Bułgara – erudyty, zainteresowanego, czujnego, ciągle poszukującego, dla którego udział w życiu kulturalnym jest równie ważny, co przygotowanie przetworów.

Źródło: inews.bg

About Zuzanna Chmiel

KOMENTARZE