Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Kwestia przyjęcia do strefy Schengen po raz kolejny wstrzymana

Bułgaria: Kwestia przyjęcia do strefy Schengen po raz kolejny wstrzymana

schengen-econ.bg

Po raz kolejny rozpatrzenie wniosków Bułgarii i Rumunii o przyjęcie do strefy Schengen zostanie opóźnione – kwestia ta została pominięta w dziennym porządku obrad posiedzenia Rady Unii Europejskiej ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych w Brukseli, w dniach 7 i 8 marca.

Na początku bieżącego roku irlandzka prezydencja UE wydała program, w ramach którego przystąpienie obu krajów do strefy Schengen miało zostać rozpatrzone na marcowym posiedzeniu Rady UE. Nie wiadomo, jakie są przyczyny wykreślenia tej sprawy z porządku obrad.

Kilka dni temu ambasador Irlandii w Bukareszcie, Oliver Grogan powiedział, że nie wierzy, aby czynnikiem, mającym wpływ na decyzję Rady ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych była dymisja rządu bułgarskiego.

Aby decyzja o przystąpieniu Bułgarii i Rumunii do strefy Schengen mogła wejść w życie, musi zostać jednomyślnie zatwierdzona przez wszystkie państwa członkowskie UE. Obecnie trzy państwa zapowiedziały weto.

Pod koniec października ubiegłego roku stało się jasne, że rozpatrzenie wniosków Bułgarii i Rumunii zostanie opóźnione do marca 2013 roku. Decyzja ta została podjęta ze względu na niepewność co do zdolności władz obu krajów wypełnienia zobowiązań względem UE.

 

Źródło: econ.bg, cross.bg

 

About Marta Sajdek

KOMENTARZE

„Na początku bieżącego roku[,] irlandzka prezydencja UE[,] wydała program, w ramach którego przystąpienie obu krajów do strefy Schengen[,] miało zostać rozpatrzone na marcowym posiedzeniu Rady UE.”

Uwaga na przecinki przy korekcie! :)