Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Kwestia przyjęcia do strefy Schengen wstrzymana do marca 2013

Bułgaria: Kwestia przyjęcia do strefy Schengen wstrzymana do marca 2013

Wejście Bułgarii i Rumunii do strefy Schengen będzie tematem omawianym w czwartek przez Radę Unii Europejskiej ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych. Wiadomo już jednak, że nie zostanie podjęta jednoznaczna wiążąca decyzja w tej sprawie.

Kandydatury obu państw zostaną rozpatrzone w roku 2013. Warunkiem przyjęcia będzie jednogłośne poparcie rozszerzenia strefy przez wszystkich ministrów – na chwilę obecną trzy państwa deklarują weto. Według wszystkich źródeł Bułgaria i Rumunia spełniły niezbędne kryteria, ale na harmonogram rozszerzenia Schengen wpłynęły również wybory w Holandii oraz ostatnie wydarzenia w Rumunii. Oczekiwane jest także planowane na koniec bieżącego roku sprawozdanie Komisji Europejskiej w sprawie Rumunii.

Wydawany w Brukseli dziennik „European Voice” ogłosił w zeszłym tygodniu, że kwestia rozszerzenia strefy Schengen, mieszcząca się w programie najbliższego spotkania Rady Unii Europejskiej ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, zostanie przełożona na luty przyszłego roku.

Źródło: investor.bg, dnevnik.bg, btvnews.bg, trud.bg, ndt1.com, strandartnews.bg.

About Anna Teklińska

KOMENTARZE