Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Letni Festiwal Operowy w Wielkim Tyrnowie

Bułgaria: Letni Festiwal Operowy w Wielkim Tyrnowie

W piątek 27 lipca rozpoczął się V Letni Festiwal Operowy „Scena wieków” w Wielkim Tyrnowie, który potrwa do 5 sierpnia. Przedstawienia odbywają się na wolnym powietrzu w ruinach średniowiecznej twierdzy Carewec. Udział we wszystkich imprezach jest bezpłatny.

Festiwal organizowany jest od 2008 roku dzięki współpracy Narodowej Opery i Baletu w Sofii z władzami miasta Wielkie Tyrnowo.

Imprezę otwarła wykonana z wielkim rozmachem jedna z najbardziej znanych oper włoskiego kompozytora Giacomo Pucciniego, „Turandot”. W przedstawieniu wystąpił pełny skład Sofijskiej Opery i Baletu. W programie przewidziano również operę Giuseppe Verdiego „Rigoletto” oraz  balet „Don Kichot” do muzyki rosyjskiego kompozytora Ludwiga Minkusa.

W tym roku po raz pierwszy goście festiwalu mogą spotkać się z wykonawcami w ogrodach Muzeum Archeologicznego. Kolejną atrakcją ma być rozmieszczenie w miejskich parkach ekranów, na których wyświetlane są najlepsze sceny z ubiegłorocznych spektakli. Nowością jest też umożliwienie publiczności wycieczek za kulisy i obserwacja budowy dekoracji.

Letni Festiwal Operowy „Scena Wieków” z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony słuchaczy, wśród których nie brakuje osób, które po raz pierwszy uczestniczą na żywo w tego rodzaju spektaklach. W tegorocznym festiwalu uczestniczy publiczność z ponad 20 państw na świecie.

Szczegółowy program Festiwalu jest dostępny na stronie Narodowej Opery w Sofii: operasofia.bg

 

Źródło: actualno.com, cross.bg, velikotarnovo.info, bnt.bg

 

About Marta Sajdek

KOMENTARZE