Home / Gospodarka / Bułgaria „liderem” szarej strefy w regionie, Serbia na drugim miejscu
siva ekonomija - tanjug.rs

Bułgaria „liderem” szarej strefy w regionie, Serbia na drugim miejscu

Według szacunków, szara strefa stanowi około 30 proc. serbskiego PKB. Eksperci oceniają, że celem rozstrzygnięcia problemu należy wprowadzić rozwiązania systemowe, m.in. takie jak: zaostrzenie kar, wzmocnienie kompetencji urzędu skarbowego, a także zreformowanie rynku pracy.

Docent na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Belgradzkiego Saša Ranđelović doprecyzował, że – według badania, które objęło 11 państw Europy centralnej i wschodniej – szara strefa w Serbii stanowi 31 proc. PKB, co plasuje kraj na drugim miejscu w regionie.

Jedynym krajem, w którym udział szarej strefy w gospodarce jest wyższy, jest Bułgaria; na trzecim miejscu – tuż za Serbią – znalazła się Rumunia. W pozostałych państwach zasięg szarej strefy jest niższy. Jej przeciętny rozmiar w regionie wynosi 26-27 proc.

Szacuje się, że Serbia w ciągu 3 lat mogłaby udział szarej strefy w gospodarce obniżyć do przeciętnego, dla państw regionu, poziomu. Gdyby udało się to osiągnąć, do budżetu wpłynęłyby nowe przychody w wysokości około 1 proc. PKB, jednakże ciągle stanowiłoby to jedynie 1/7 skonsolidowanego deficytu.

Źródła: akter.co.rs, tanjug.rs

About Agnieszka Prykiel

KOMENTARZE