Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Litex Commerce walczy o zakup akcji greckiej Hellenic Sugar Industry

Bułgaria: Litex Commerce walczy o zakup akcji greckiej Hellenic Sugar Industry

źródło-capital.bg

Największy producent cukru w Bułgarii, firma Litex Commerce, postanowił rozszerzyć swoją działalność o rynek grecki i wystartował w przetargu na zakup 82,33% akcji greckiej firmy Hellenic Sugar Industry (HSI), stworzonej w 1960 roku, która obecnie jest własnością państwowego ATE Banku.

W procedurze przetargowej uczestniczyło 20 kandydatów, lecz tylko oferty 4 firm odpowiadają wymogom, jakie stawia HSI. Według informacji przekazanej przez syndyka ATE Bank, Nikosa Marantosa, oprócz bułgarskiego kandydata oferty wiążące zostały złożone jeszcze przez Cristal Financiere, która jest częścią francuskiej grupy Cristal Union, polską Krajową Spółkę Cukrową oraz serbską spółkę Sunoko. Prawdopodobnie największe szanse ma francuska spółka, która zaoferowała 103 mln EUR za pakiet kontrolny.

Przyszły właściciel greckiej firmy cukrowej nie będzie mieć prawa do redukcji miejsc pracy i zamknięcia fabryk. Według informacji podanej w greckiej gazecie Kathimerini, wynik przetargu zostanie rozstrzygnięty do końca lutego.

 

Źródło: capital.bg

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE