Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Manifestacja na rzecz ochrony praw dziecka
moreabg.files.wordpress.com

Bułgaria: Manifestacja na rzecz ochrony praw dziecka

W Dzień Dziecka (1 czerwca), o godzinie 14:00 przed budynkiem Rady Ministrów w Sofii została zorganizowana manifestacja, celem której było zwrócenie uwagi na problemy związane z prawami dziecka w Bułgarii. Uczestnicy zapowiedzieli wręczenie specjalnego listu premierowi Bojkowi Borisowowi i przewodniczącej parlamentu Cecce Caczewej w tej sprawie.

Przypadki naruszania oraz nieegzekwowania praw dziecka w Bułgarii są odnotowywane na wielu płaszczyznach funkcjonowania państwa: polityki socjalnej, służby zdrowia, systemu edukacji i sądownictwa. Uczestnicy manifestacji wskazują na notoryczne łamanie Konwencji Praw Dziecka, m.in. przypadki bezprawnego rozdzielania dzieci od rodziców, handel nieletnimi, brak wsparcia państwa dla rodzin z ciężko chorymi dziećmi.

Jeden z uczestników protestu, poeta i dziennikarz Nikołaj Kolew-Bosija przedstawił projekt wyznaczenia nowego ministra bez teki, odpowiedzialnego za problemy dzieci oraz rodziny. W ten sposób ma dojść do poszerzenia wpływów organizacji pozarządowych w rządzie w tym wymiarze oraz rozwiązania najbardziej naglących problemów na tej płaszczyźnie.

Źródło: actualno.com

About Krzysztof Popek

Doktorant historii i student filologii bułgarskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zafascynowany XIX-wiecznymi Bałkanami, psami corgi Elżbiety II oraz czarną kawą.
KOMENTARZE