Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Masowe protesty w całym kraju

Bułgaria: Masowe protesty w całym kraju

protest-actualno.com

W Bułgarii trwają protesty przeciwko wysokim cenom za energię elektryczną. Dzisiaj, (17 lutego), na ulice kilkudziesięciu miast, wyszły setki tysięcy obywateli. Od 15 lat w kraju nie było wydarzenia na tak masową skalę.

W Sofii dziesiątki tysięcy niezadowolonych obywateli zablokowało Most Orłów (Orlow Most), skandując obraźliwe hasła pod adresem premiera Bojko Borisowa i żądając jego dymisji. Policja nie próbowała przerwać protestu, ograniczając się tylko do ochrony tłumu. Napięcie między funkcjonariuszami, a protestującymi wzrosło po tym, jak część tłumu wróciła przed budynek Parlamentu i podpaliła flagę Stanów Zjednoczonych. Pod koniec dnia doszło do starcia z policją przed pomnikiem Cara Oswobodziciela.

Protestujący zwrócili się też bezpośrednio do prezydenta, żądając jego interwencji w sprawie rozwiązania problemu monopolu energetycznego. Zagrozili też, że jeśli do końca tygodnia nie zostaną wysłuchani, doprowadzą do obalenia rządu.

Wśród najaktywniejszych miast znalazła się też Warna. Na ulice wyszło ponad 30 tys. ludzi, którzy zablokowali transport miejski.

Mieszkańcy Błagoewgradu sparaliżowali ruch na międzynarodowej drodze E-79 powodując powstanie 15-20 km korka między Bobroszewo i Dupnicą.

 

Źródło: actualno.com, standartnews.bg

 

 

About Marta Sajdek

KOMENTARZE