Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych „Filmini” w Sofii
źródło-dnes.bg

Bułgaria: Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych „Filmini” w Sofii

W dniach 16 – 21 października w Sofii odbędzie się V Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych „Filmini” (program). Festiwal, jak co roku, oferuje interesujące i wzruszające filmy z Bułgarii i innych krajów bałkańskich.

W programie publiczność będzie mogła obejrzeć bułgarski krótkometrażowy film „Honor” Pawła Wesnakowa, który w tym roku miał swoją światową premierę na festiwalu w Locarno. W filmie Wesnakova, Manoł jest emerytowanym generałem i kochającym dziadkiem. Pewnego dnia dowiaduje się, że chłopiec, którego wychował, jest gejem. Okazuje się, że wybory życiowe, których dokonują jego bliscy są sprzeczne z wartościami, które Manoł przedwcześnie utracił.

Kolejnym krótkometrażowcem jest film „Skok” Petyra Wyłchanowa i Kristiny Grozewej – komiczno – dramatyczna historia starego kawalera Goszo, który ogarnięty jest najbardziej kłamliwą i namiętną miłością na świecie.

W sekcji konkursowej o najlepszy bułgarski film Festiwalu zostaną wyświetlone również animacje – „Krew” Welisławy Gospodinowej, która przedstawia wzruszający obraz żywiołu – krwi;  „Ostatnia jesień” Sofii Iliewej, opowiadająca o przemijaniu człowieka; film „Linda” (reż. Antonija Miłczewa), „Lipcowy poranek” (reż. Władimir Andonow) oraz „Jadę do Włoch” (reż. Iwajło Markow). Wyróżniony krótkometrażowiec otrzyma nagrodę w postaci sprzętów nagraniowych od firmy Magic Shop o wartości 5000 BGN (ok. 10700 PLN) oraz 2400 BGN (5136 PLN) w formie usług poprodukcyjnych.

Częścią programu „Filmini” jest przegląd najciekawszych filmów bałkańskich, które będą walczyć w festiwalowym Konkursie Bałkańskim. Wśród nich znajdą się: „Złota zatoka” – Grecja, turecki film „W ciszy” – nominowany do nagrody Złotej Palmy na Festiwalu w Cannes. Nagrodą w konkursie są usługi filmowe o łącznej wartości 700 EUR (ok. 2926 PLN).

Międzynarodowe jury festiwalu w składzie: reżyserzy: Paul Negoescu, Jani Bojadżi, Drogomir Szolew, dyrektor Festiwalu Radka Wejserowa oraz krytyk filmowy Dejan Statulow, wybierze zwycięzców w kategoriach konkursowych.

 

Źródło: dnes.bg

About Zuzanna Chmiel

KOMENTARZE