Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Miesiąc Teatru Niezależnego
źródło-inews.bg

Bułgaria: Miesiąc Teatru Niezależnego

Ponad 30 spektakli i akcji wpisało się w listopadowe Kalendarium Teatru Niezależnego. Zapowiedziane przedstawienia będą miały możliwość udowodnienia, że wolna scena teatralna dodaje wartości współczesnej kulturze bułgarskiej, rozwija publiczność i jej kulturalną tożsamość, ukazuje znaczące kwestie społeczne i formułuje niestandardowe rozwiązania konfliktów. W tym roku mottem Festiwalu jest: „Dodawanie wartości”. W przeglądzie wezmą udział spektakle, których tematyka jest związana z kulturą, wykształceniem i polityką, a które scena niezależna zmienia, prowokuje i wzbogaca.

W 2013 głównym celem Festiwalu jest zbudowanie efektywnej platformy komunikacyjnej dla artystów, managerów kulturalnych i publiczności. Badanie, przeprowadzone wśród członków Stowarzyszenia Teatru Niezależnego, pomogło w zidentyfikowaniu konkretnych potrzeb wielu indywidualnych artystów. Poza swoimi twórczymi poszukiwaniami i zajęciami, są oni zmuszeni m.in. do kierowania swoimi projektami w wymiarze handlowym, do znajdowania przestrzeń do prób i przedstawień, do poszukiwania sponsorów i międzynarodowych partnerów, w celu zabezpieczenia realizacji i mobilności swoich projektów.

W ramach Festiwalu można będzie spotkać wiele ważnych osobistości, np. panią Van Houtte. Jej przybycie związane jest z ogłoszeniem informacji o tym, że Stowarzyszenie Teatru Niezależnego zostało wybrane gospodarzem corocznego spotkania International Network for Contemporary Performing Arts, które odbędzie się w 2014 roku. Około 500 artystów i managerów artystycznych z całego świata wpisze sobie Bułgarię do swoich kalendarzy, a bycie gospodarzem wydarzenia na taką skalę, doda walorów rozwojowi niezależnej sceny w kraju.

Podstawowy program Festiwalu Teatru Niezależnego przewiduje jeszcze 3 akcje performance, stworzone specjalnie na potrzeby tego wydarzenia, które zostały wybrane w konkursie ideowych projektów.

Program Festiwalu 

Źródło: inews.bg

About Zuzanna Chmiel

KOMENTARZE