Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Monstrualny pomnik przed NDK w Sofii zostanie rozebrany

Bułgaria: Monstrualny pomnik przed NDK w Sofii zostanie rozebrany

W poniedziałek rozpoczęto demontaż 1000-tonowej żelaznej konstrukcji otaczającej pomnik stojący przed Narodowym Pałacem Kultury (Nacjonalen dworec na kulturata) – „1300 lat Bułgaria” („1300 godini Balgarija”). Monument znajdujący się w centrum Sofii od lat jest obiektem sporów – tej jesieni mieszkańcy stolicy podejmą decyzję o jego dalszym losie.

- Niech ten pomnik będzie symbolem naszego dążenia do budowania szczęścia i dobrobytu naszego ludu, do budowania naszej ukochanej socjalistycznej ojczyzny, Bułgarskiej Republiki Ludowej! Gratulacje! – tymi słowami Todor Żiwkow w 1981 roku ogłosił oddanie pomnika miastu. Obiekt wzniesiony pierwotnie na niecały rok, pozostawiono w centrum Sofii na znacznie dłużej. Obecnie, po ponad 30 latach niszczejąca konstrukcja zdecydowanie częściej budzi strach niż podziw wśród przechodniów. Jest to też miejsce dość niebezpieczne – kilkakrotnie „zdobywanie” pomnika przez dzieci kończyło się interwencją straży pożarnej.

Operacja oczyszczenia terenu pomnika będzie kosztować około 36 tys. EUR – nieco droższe byłoby dalsze zabezpieczanie rozsypującej się budowli. Według zapowiedzi głównego architekta Sofii, Petara Dikowa proces będzie przebiegać w następujący sposób: Po rozebraniu metalowego szkieletu, ogrodzenia (przypominającego mur berliński) i sprzątnięciu powierzchni zajmowanej przez całą konstrukcję, pozostawione będą rzeźby – o ich rekonstrukcji, konserwacji lub likwidacji zadecydują wkrótce w referendum Sofijczycy.

Źródło: dnevnik.bg, bnews.bg, bnt.bg, 24chasa.bg.

About Anna Teklińska

KOMENTARZE