Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Bułgaria: Motocykliści zablokowali drogę Ruse-Sofia
blokada drogi

Bułgaria: Motocykliści zablokowali drogę Ruse-Sofia

W środę motocykliści z motoklubu The Thunders przez około godzinę blokowali ruch na trasie Ruse-Sofia. Przepuszczane były wyłącznie samochody osobowe i autobusy, natomiast kierowcy tirów musieli uzbroić się w cierpliwość i czekać na zakończenie akcji.

Zebrani kolejny raz protestowali przeciwko przepisom pozwalającym tirom poruszać się po bułgarskich drogach bez ograniczeń. Motocykliści domagali się wprowadzenia zakazu jazdy w weekendy i święta dla tirów ważących więcej niż 12 ton, a także zakazu przekraczania bułgarskiej granicy dla osób, które spowodowały śmiertelny wypadek. Protestujący postulowali również, aby środki pochodzące z opłat tranzytowych były przeznaczane na poprawę stanu infrastruktury i bezpieczeństwa na drogach.

Protesty na drogach w okolicach Ruse rozpoczęły się po śmierci jednego z członków klubu The Thunders, który w lipcu zginął w wypadku. W środę minęło 40 dni od jego śmierci. 36-letni Iwo Andreew wypadł z zakrętu chcąc uniknąć zderzenia z tirem wyprzedzającym innego tira. Motocyklista zginął na miejscu, a kierowca tira zbiegł z miejsca wypadku. W pościg za kierowcą udali się inni motocykliści, którzy ostatecznie doprowadzili do zatrzymania podejrzanego przez policję.

W poprzednich protestach brali również motocykliści z dwóch innych rusenskich motoklubów, rowerzyści z Klubu Kolarskiego Welo-Ruse, członkowie organizacji działającej na rzecz ofiar wypadków drogowych (Meżdunarodna asociacija na postradalite pri katastrofi), mieszkańcy miasta oraz przedstawiciele lokalnych władz, którzy podkreślali jednak, że uczestniczą w blokadzie jako zwykli obywatele.

Członkowie klubów motocyklowych z wielu bułgarskich miast przygotowują petycję do nowego rządu, w której przedstawią swoje postulaty, domagając się wprowadzenia zmian w prawie. Dotychczas żadna instytucja oficjalnie nie zainteresowała się powtarzającymi się protestami, jednak jak podkreśla przewodniczący klubu The Thunders, Płamen Mładenow, kolejne blokady dróg będą organizowane do czasu podjęcia przez władze konkretnych działań.

Źródło: novini.bg, novini.bg, novanews.bg

About Alicja Dytkowska

KOMENTARZE