Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria może stracić 81 mln EUR dotacji unijnych na rolnictwo

Bułgaria może stracić 81 mln EUR dotacji unijnych na rolnictwo

fermer.bg

Bułgaria może stracić kolejne fundusze przyznane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, tym razem jest to kwota 81 mln EUR. Informacja została ujawniona w środę w Brukseli, pochodzi z anonimowego źródła.

Fundusze stanowią częścią pakietu o wartości 281 mln EUR, o których zwrot po rozdysponowaniu bułgarskie władze zabiegały w Komisji Europejskiej. Po przeprowadzeniu kontroli zatwierdzono przyznanie kwoty 200 mln EUR. W sprawie pozostałej sumy Bruksela wystosowała prośbę o wyjaśnienia do władz bułgarskich – chodzi o sprawy natury technicznej, nie politycznej. Komisja Europejska ma wątpliwości, czy środki zostały wykorzystane. Bułgaria już wcześniej przyznała się do straty 45 mln EUR, których nie zdążyła zagospodarować na czas.

Na płatności bezpośrednie dla rolników w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na okres programowy 2014-2020 w Bułgarii jest planowany budżet 5,1 mld EUR.

Minister Rolnictwa ogłosił w komunikacie prasowym, że żadna decyzja Komisji Europejskiej w sprawie utraty 81 mln EUR z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich jeszcze nie została podjęta; do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia w Brukseli wszelkie informacje są spekulatywne.

Źródło: dnes.bg, capital.bg.

About Anna Teklińska

KOMENTARZE