Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria 4 od końca na rynku nieruchomości Brytyjczyków

Bułgaria 4 od końca na rynku nieruchomości Brytyjczyków

Żródło: dnes.bg

 

Sofia, Londyn | 24 grudnia 2011 r.,

Niedawno brytyjski „Time is Money” umieścił Bułgarię na piątym miejscu z ośmiu najbardziej problematycznych rynków nieruchomości w świecie dla brytyjskich inwestorów. Agencja consultingowa „Colordarcy” zaś przyznała Bułgarii miejsce czwarte. Ponadto agecnja zaznacza, że kiedyś Bułgaria była dla Wielkiej Brytanii „nową Hiszpanią”, teraz jednak ceny są na etapie „swobodnego spadku”, a rynek został zdominowany przez nabywców rosyjskich.

Eksperci uważają, że wielu Brytyjczyków znalazło się w pułapce inwestycyjnej po zakupie nieruchomości na wybrzeżu czarnomorskim i w kurorcie zimowym Bansko. Według danych agencji, ceny nieruchomości w Bułgarii spadły prawie o 11 procent i nie ma żadnych przesłanek ku temu, aby miał on się szybko zatrzymać.

Agencja ostrzega również, że rynek najmu skurczył się i nawet jeśli Brytyjczycy chcieliby sprzedać nieruchomość ze stratami, mogą mieć z tym rudności ze względu na brak nabywców.

Pierwsze miejsce w klasyfikacji Colordarcy zajęła Irlandia z 60 procentowym spadkiem cen w prównaniu do okresu sprzed kryzysu. Durgą pozycję zajął Cypr, trzecią Grecja, a piątą Czechy.

W perspektywie ogólnej na europejskim rynku nieruchomości widać „promień nadziei”. Eksperci uważają, że już widaź atrakcyjne możliwości inwestycji, ale lepiej dla inwestorów brytyjskich poszukać ich poza granicami Starego Kontynentu i USA.

Tekst: dnes.bg, zdjęcie: bulfoto, tłum. i red. S.F.

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE