Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria na „szarej” liście państw UE z ryzykiem gospodarczym

Bułgaria na „szarej” liście państw UE z ryzykiem gospodarczym

Komisja Europejska stworzyła „szarą” i „czarną” listę państw członkowskich UE najbardziej podatnych na zawirowania gospodarcze i społeczne. Jak donosi raport, Bułgaria wraz z Wielką Brytanią, Francją, Belgią i Słowenią znalazła się w strefie ryzyka gospodarczego. Na „czarną” listę wpisano Włochy, Hiszpanię, Węgry i Cypr.

Państwa zostały zakwalifikowane do odpowiednich list na podstawie 10 kluczowych wskaźników gospodarczych, wśród których znalazł się wymiar długu publicznego, sytuacja makroekonomiczna i dynamika rozwoju gospodarczego, wynagrodzenie za pracę, system podatkowy i gwarancje socjalne.

Podstawowym celem badania było określenie stopnia ryzyka destabilizacji makroekonomicznej każdego z państw członkowskich Unii Europejskiej.

Tzw. „czarna” lista zostanie przedstawiona europosłom dziś wieczorem w Strasburgu przez Komisarza Europejskiego ds. Gospodarczych i Walutowych, Olliego Rehna. Będzie to pierwszy raport dotyczący mechanizmu wczesnego ostrzegania, w sprawie zapobiegania i korygowania destabilizacji makroekonomicznej.

 

Tekst: inwestor.bg, zdjęcie: dnes.bg, tłum. i red. Małgorzata Marczak

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE