Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria najbardziej zanieczyszczonym krajem w Europie
thumb_semi_4137638ebbf445a6775d046d97f6872c

Bułgaria najbardziej zanieczyszczonym krajem w Europie

Bułgaria jest najbardziej zanieczyszczonym krajem w Europie, wynika z rocznego raportu Europejskiej Agencji Środowiska.

W klasyfikacji miast o najwyższym poziomie zanieczyszczenia powietrza na pierwszym miejscu znalazł się Pernik, na drugim uplasował się Płowdiw. Czwarte i piąte miejsce zajmują również bułgarskie miasta – Plewen i Dobricz. Sofia ponownie została uznana za najbrudniejszą stolicę. Znalazła się na 11. miejscu wśród wszystkich miast Unii Europejskiej. Kolejną stolicą na liście jest Bukareszt, zajmujący 57. pozycję. Najczystszymi zaś europejskimi stolicami są Madryt, Paryż, Amsterdam i Bruksela.

- Bułgaria i Sofia przodują w Europie pod względem zanieczyszczenia, nie da się tego ukryć – komentuje Waleri Serafimow z Agencji Środowiska. – Przez ponad 100 dni w roku Bułgarzy wdychają powietrze, w którym zawartość pyłu zawieszonego przekracza normy. Według regulacji UE takich dni nie powinno być więcej niż 35 w roku. We wszystkich miastach Bułgarii, gdzie zmierzony został poziom pyłu w powietrzu norma została przekroczona. To ponad 35 zamieszkałych terenów – Pernik, Płowdiw wraz z wszystkimi okolicznymi miastami.

- Jeżeli chodzi o okręg sofijski, zdajemy sobie sprawę z problemu i już podjęliśmy odpowiednie kroki. Priorytetem w tej sprawie jest odnowienie komunikacji miejskiej w stolicy. Przykładowo uruchomienie dodatkowych składów  metra umożliwia zredukowanie emisji ok. 2.7 ton szkodliwych substancji każdego roku – komentuje sytuację zastępca mera Sofii, Maria Bojadżijska.

W kwietniu również Bułgarska Agencja Środowiska wyda roczny raport. Według wstępnych danych, poziom zanieczyszczenia powietrza w Bułgarii nie zmienia się.

źródło: offnews.bg

About Ilona Oleszkowicz

KOMENTARZE