Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Narodowy Festiwal Ludowy w Rożen
Źródło: m4.netinfo.bg
Źródło: m4.netinfo.bg

Bułgaria: Narodowy Festiwal Ludowy w Rożen

Od starożytności rejon Rożen był związany z chrześcijańskimi patronami, których święta przypadają na lipiec i sierpień. Festiwal ludowy w tej miejscowości został zorganizowany po raz pierwszy w 1898 roku, a jego inicjatorem był duchowny Angeł Indżow. W dzień św. Pantelejmona, czyli 27 lipca, Rożen stał się miejscem spotkań rodzinnych. Z badań historycznych, przeprowadzonych przez Bułgarskie Archiwum Państwowe w Sofii wynika, że pierwsze obchody festiwalu miały charakter konspiracyjny. Na łąkach w Rożen spotykały się grupy hajduków, by omówić plany wyzwolenia ziem macedońskich spod panowania tureckiego. W ciągu wielu lat festiwal w Rożen stał się symbolem tradycji i ducha bułgarskiego.

W tym roku, po dziewięciu latach przerwy, łąki w Rożen zapełniły się fanami kultury ludowej. Na czterech scenach zagrało ponad 8 tys. artystów, wykonujących wyłącznie muzykę ludową. Impreza zaczęła się 17 lipca od występu 400 kobziarzy, pozostali wykonawcy zostali podzieleni na cztery rzędy, które powoli zbliżały się do głównej sceny z ogromną flagą Bułgarii.

– Kobza jest starym instrumentem, hajducy ją pielęgnowali i w niej znajdowali pociechę. – mówi Kostadin Iłczew, jeden z występujących kobziarzy. Dodał, że w tym roku kobzy cieszyły największym zainteresowaniem wśród przybyłych.

W programie tegorocznego festiwalu znalazły się: konkurs folklorystyczny, demonstracja tradycyjnych zajęć ludowych oraz pokaz zwierząt i wiejskich produktów spożywczych. Prezentowane do tego były: ekologiczna żywność i napoje, przedstawienia kulinarne, atrakcje konne oraz zabawy. Częścią festiwalu jest organizacja forum ekoturystyki, ekoenergii, ekożywności i wyrobów ekologicznych.

– Chcemy zachować tę bułgarską tradycję w jej formie i przekazać ją przyszłym pokoleniom. – powiedział burmistrz Smoljanu Nikolaj Melemow.

Organizatorzy wyliczyli, że podczas trzech dni festiwalu, rożneńskie łąki odwiedziło ponad 250 tys. osób.

Źródła: btvnovinite.bg, dnes.bg, facebook.com, rozhen.bg

Magdalena Zytka

KOMENTARZE