Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: NEK poszukuje wykonawcy w zakresie wyceny Belene

Bułgaria: NEK poszukuje wykonawcy w zakresie wyceny Belene

Państwowe Przedsiębiorstwo Energetyczne (NEK) ogłosiło przetarg na wyłonienie wykonawcy w zakresie wyceny aktywów i pasywów projektu budowy elektrowni atomowej AEC Belene. Ogłoszenie o przetargu zostało zamieszczone na stronie internetowej Agencji Zamówień Publicznych dzień po tym, jak amerykańskie konsorcjum Global Power Consortium powiadomiło o chęci budowy AEC Belene jako realizacji prywatnego projektu.

Szacuje się, że maksymalna wartość aktywów i pasywów wyniesie 500 tys. BGN bez VAT (ok. 1 051 700 PLN). Termin przeprowadzenia ich wyceny to dwa miesiące.

Nie wiadomo jednak jakie dokładnie firmy stoją za konsorcjum, w wyniku czego minister gospodarki, energetyki i turystyki Deljan Dobrew miał wystosować pismo do Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych z prośbą o informacje na temat inwestora. Mimo to, przewodnicząca Zgromadzenia Narodowego Cecka Caczewa miała przygotować projekt zezwalający na wznowienie budowy i negocjacji z inwestorem.

Ponadto nieznane są parametry ewentualnej transakcji, jednak jak miał zapewnić premier Bojko Borisow, Bułgaria zażąda od nowego inwestora 200 mln EUR lub USD wpisowego, które mają zagwarantować rozpoczęcie procedury negocjacyjnej w sprawie budowy elektrowni.

Źródło: mediapool.bg, dnevnik.bg, novinite.bg, 

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE