Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Niebawem poznamy nowego inwestora dla OCK-Kyrdżali

Bułgaria: Niebawem poznamy nowego inwestora dla OCK-Kyrdżali

Negocjacje z jednym z dwóch potencjalnych inwestorów dla Kombinatu Cynkowo-Ołowiowego (OCK) w Kyrdżali weszły w fazę zaawansowaną, ogłosił dyrektor wykonawczy zakładu. Minister gospodarki, energetyki i turystyki Delian Dobrew jest dobrej myśli i spodziewa się zakończenia rozmów oraz ostatecznej decyzji w nadchodzącym tygodniu.

Ewentualne ogłoszenie upadłości zakładu minister traktuje jako ostateczność, gdyż w takiej sytuacji długi kilkakrotnie przewyższyłyby majątek OCK, co zmniejszyłoby gwarancję pozyskania inwestora.

W ubiegłym tygodniu w Sofii zwołano nadzwyczajne posiedzenie Rady Nadzorczej i Zarządu OCK oraz Rady Dyrektorów Intertrust Holding A.D. – większościowego akcjonariusza OCK-A.D. Podczas posiedzenia zdecydowano o zakończeniu negocjacji z polską spółką ZM Silesia S.A., których celem jest podpisanie umowy o zarządzenie zakładem na okres 3 lat.

Dla przypomnienia, Kombinat Cynkowo-Ołowiowy w Kyrdżali – własność Walentina Zachariewa, zmaga się z problemami finansowymi od ok. 2-3 lat. Apogeum nastąpiło w marcu br., kiedy to niezadowoleni pracownicy wyszli na ulice Kyrdżali z protestem przeciwko swojemu pracodawcy (przy. red.). Mimo że OCK jest własnością prywatną i państwo nie może się mieszać w kwestie rozwiązania jego problemów, rząd zdecydował się pośredniczyć w negocjacjach z wierzycielami. Ponadto udzielił jednokrotnej pomocy finansowej pracownikom w wysokości 325 BGN (770 PLN) na osobę.

Źródła: econ.bg, vesti.bg

About Sylwia Fleischerowicz

KOMENTARZE