Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Norwegia przekaże 7 mln EUR na polepszenie warunków w więzieniach

Bułgaria: Norwegia przekaże 7 mln EUR na polepszenie warunków w więzieniach

źródło-mediapool.bg

 

Polepszenie warunków w bułgarskich więzieniach, bransoletki elektryczne dla skazanych w zawieszeniu, wprowadzenie wezwań elektronicznych, opracowanie mechanizmu jednolitego obciążenia sędziów, pomoc prawna dla Romów, zdalne szkolenia dla sędziów –  to projekty mające na celu przyspieszenie wprowadzenia reform w systemie sądownictwa, na których sfinansowanie zostanie przeznaczonych 10 mln EUR pochodzących z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Modernizacja powinna zakończyć się w ciągu trzech lat.

Według minister sądownictwa, Diany Kowaczewej, celem tych projektów jest stworzenie bardziej sprawiedliwego i nowoczesnego systemu sądownictwa oraz zmniejszenie wydatków w więzieniach.

Najwięcej środków – 7 mln EUR, zostały przewidziane na polepszenie warunków w bułgarskich aresztach śledczych. Z nich, około 5 mln EUR, zarezerwowano na budowę dwóch zamkniętych akademików w więzieniach w Burgas i Warnie. Po ich ukończeniu, zostanie przewiezionych około 600 więźniów odbywających lżejszy wymiar kary. Zostaną wybudowane również dwa centra medyczne przy więzieniach w Sliwen i Łowecz, place zabaw dla dzieci w kobiecym więzieniu w Sliwen i ośrodek edukacyjny w więzieniu w Plewen.

Druga część środków zostanie przeznaczona na monitoring dla więźniów skazanych w zawieszeniu. Każdy z nich otrzyma bransoletę elektryczną, która będzie wskazywać miejsce ich przebywania.

Za kolejne 3 mln EUR zostanie sfinansowanych pięć projektów związanych z wymiarem sprawiedliwości i ochroną praw człowieka.

 

Źródło: mediapool.bg

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE