Home / Polityka / Bezpieczeństwo / Bułgaria: Nowe, bezkarne „coffee shopy”

Bułgaria: Nowe, bezkarne „coffee shopy”

Przeprowadzona w niedzielę w Słonecznym Brzegu prowokacja dziennikarska Bułgarskiej Telewizji Narodowej (Balgarska nacjonalna telewizja) zdemaskowała nowy sposób dystrybucji narkotyków w Bułgarii. W sklepie  z „nietypowymi pamiątkami”, położonym w centrum kurortu, redaktorzy zakupili nielegalne używki  i zarejestrowali transakcję za pomocą ukrytej kamery. Akcja dowodzi, że marihuana i narkotyki syntetyczne są powszechnie dostępne, nawet w miejscach często patrolowanych przez policję. Handlarze niebezpiecznymi substancjami psychoaktywnymi są bezkarni – w świetle prawa nie naruszają przepisów, gdyż skład sprzedawanych przez nich produktów jest nieustannie modyfikowany: tak, aby narkotyk zmienić w mieszankę, której dystrybucja jest legalna.

Zakupione przez redaktorów substancje – 2 skręty zawierające mieszankę podobną do marihuany i syntetyczny narkotyk w postaci proszku (w paczce z napisem „sól do kąpieli, nie spożywać”) – zostały przekazane do policyjnej ekspertyzy, dochodzeniem zajmuje się Szef Dyrekcji Regionalnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Burgas, komisarz Milen Dimitrow. Sprzedaż dopalaczy w sklepach z wyrobami tytoniowymi jest według Dimitrowa zupełnie nowym kanałem dystrybucji narkotyków. Z całego kraju do redakcji BNT napływają informacje o podobnych nadużyciach – narkotyki są sprzedawane na porządku dziennym; aranżacja witryn w takich sklepach nie pozostawia wątpliwości.

– Działamy dynamicznie. Opracowujemy wszelkie informacje, które do nas docierają dotyczące rozprowadzania narkotyków i dopalaczy. Robimy wszystko, co możliwe, aby przeciwdziałać ich dystrybucji. Tam, gdzie to konieczne wprowadzamy zmiany legislacyjne. – wypowiada się w tej sprawie wicepremier i Minister Spraw Wewnętrznych, Cwetan Cwetanow.

Źródło: burgas.dir.bg, bnt.bg, bnt.bg.

About Anna Teklińska

KOMENTARZE